Znáte pickles? Kvašená zelenina dokáže divy

18. 10. 2013
Znáte pickles? Kvašená zelenina dokáže divy
Kvašená zelenina patří mezi cenné přílohy, pomocí kterých můžeme výrazně ovlivňovat své zdraví. O její léčivé síle si povíme v dnešním článku.

Víte, co je to pickles?

Pickles je vlastně zkvašená zelenina. Je to ideální způsob uchování zeleniny pro zimní období. Bakterie mléčného kvašení jsou výborným konzervantem a zelenina si díky jim uchová řadu vitaminů a minerálů. Mléčné kvašení výborně podporuje imunitu, krev, čistí trávicí trakt a podporuje zdravou střevní mikroflóru a regeneruje jaterní tkáň. Díky ní do těla vstupuje řada enzymů a ty regenerují buňky.

Co obsahuje kvašená zelenina?

Pickles obsahuje množství hodnotných bioaktivních látek - bakterie kyseliny mléčné, vitaminy skupiny B, vitaminy C a K, dále pak draslík, hořčík, fluor a enzymy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Léčivé účinky kvašené zeleniny

Pickles podporuje tvorbu krve a hormonů. Umožňuje bojovat proti únavě, zlepšuje obranyschopnost organismu a zvyšuje odolnost proti stresu. Dále aktivuje imunitní systém v boji proti virům a bakteriím, posiluje organismus proti infekcím. Snižuje také vysoké hodnoty krevního tlaku a zároveň aktivuje funkci střev a vylučování toxických látek.

Podporuje i látkovou výměnu a má odvodňující účinek, a proto umožňuje rychlé odstraňování odpadních látek z těla. Lidoví léčitelé doporučují jeho konzumaci a užívání kvašené zeleninové šťávy lidem trpícím vředy žaludku a dvanácterníku. Obsažené látky totiž dokážou urychlit proces hojení a zacelování postižených sliznic.

Kvašená zelenina je výborným zdrojem probiotických bakterií

Kvašená zelenina a kysané zelí dodávají tělu probiotické bakterie (které jsou potřeba například při nevhodném stravování, po léčbě antibiotiky či při užívání hormonální antikoncepce) a obnovují tak přirozenou mikroflóru.

Kyselé s rýží – spolehlivě vyčistí organismus

Známá a účinná je detoxikační kúra z kvašené zeleniny a rýže natural. Pět až sedm dní, dle vůle, pojídáme pouze pickles, které střídáme s uvařenou rýží, můžeme sníst tolik, kolik chceme, ale nic víc. Nesmíme zapomenout denně vypít 2,5 litru neperlivé pramenité vody.

Pickles rozpohybuje funkci střev

Kvašená zelenina obsahuje velké množství vlákniny, a proto je velmi účinným pomocníkem při zácpě. Pravidelná konzumace kvašené zeleniny je tedy vhodnou součástí léčby neduhů, jako jsou hemoroidy a chronická ochablost střev.

Kvašená zelenina povzbuzuje obranyschopnost organismu

Pickles je účinným stimulantem imunity, jeho pravidelná konzumace zvyšuje obranyschopnost našeho těla a pomáhá tak udržovat správnou funkci orgánů. Doporučená denní dávka je 2 polévkové lžíce zeleninové směsi.

Pickles – balzám na naše nervy

Další nepříliš známý účinek kvašené zeleniny je schopnost uklidnit náš nervový systém, čehož můžeme využít např. při léčbě nespavosti, nervozity a napětí.

Jak si připravíme pickles?

Základní recept Potřebujeme: 1 kg zeleniny vhodné ke kvašení - mrkev, zelí, cibuli, křen, kedlubnu, červenou řepu, různé ředkve 17 g mořské soli kmín skleněnou, dřevěnou nádobu, nejlépe však keramickou na kvašení

Postup: Zeleninu, jako je zelí a cibule, nakrájíme najemno, mrkev, ředkve, nastrouháme nahrubo, křen nakrájíme na kolečka. Vše smícháme dohromady, přidáme mořskou sůl, kmín a dobře prohněteme rukama. Zeleninovou směs propracováváme rukama, až pustí šťávu, potom ji začneme pěchovat do nádoby. Pokud nemáte speciální keramickou nádobu na kvašenou zeleninu, tak sklenici musíte zatížit talířkem a kamenem či sklenicí s vodou.

Nádobu se směsí necháme 3 až 5 dní kvasit při pokojové teplotě. Jakmile je zelenina zkvašená a je v ní poměrně hodně šťávy, můžeme si ji přendat do malých skleniček, které dobře uzavřeme a uschováme v ledničce nebo ve sklepě.

Vždy musíme dbát na to, aby byla zelenina ponořená v kysané šťávě, jestliže je jí tam málo, dolijeme čistou vodou. Takhle nám pickles vydrží skoro celou zimu.

Pickles z červené řepy s cibulí a křenem

Potřebujeme: 1 cibuli 5 větších hlaviček červené řepy kousek křenu mořskou sůl (na 1 kg směsi 1 zarovnaná čajová lžička soli)

Postup: Červenou řepu řádně očistíme a nastrouháme na hrubém struhadle. Cibuli nakrájíme najemno, křen nastrouháme na jemném struhadle. Vše promícháme a přidáme mořskou sůl. Dobře umytou sklenici či keramickou nádobu naplníme směsí a zatížíme. Necháme kvasit 3 až 5 dní v pokojové teplotě. Podáváme k masu, do salátů nebo jen tak.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Ve společnosti aktuální známosti se cítíte nesví. Něco vám na ní nesedí. Vaše obavy se bohužel vyplní, protože se dozvíte věci, které jste nechtěli slyšet. Buďte v pozoru a další…