Zóny v naší blízkosti

13. 4. 2001
Zóny v naší blízkosti
Kolem každého živého tvora existují neviditelné kruhové vzdálenosti - zóny, které jsou funkční. Tyto neviditelné kruhové vzdálenosti existují kolem člověka, kolem každého z nás.

Zóny v naší blízkosti

Kolem každého živého tvora existují neviditelné kruhové vzdálenosti - zóny, které jsou funkční. Tyto neviditelné kruhové vzdálenosti existují kolem člověka, kolem každého z nás. Jsou součástí našeho procesu komunikace, ovlivňují naše chování. V našem lidském světě existují č t y ř i  důležité zóny, které potřebujeme znát a respektovat.

V prvé řadě jde o  i n t i m n í  zónu, která se nachází 60 cm kolem každého člověka. Do této zóny k nám vstupují pouze lidé, kteří jsou s námi v intimně přátelském vztahu. Pokud nepatříme do uvedeného kruhu blízkých, náš vstup do intimní-ochranné zóny může u druhé osoby vyvolat nepříjemné reakce. Někteří lidé volí únikovou reakci, ustupují o krok či dva zpět od vetřelce. U jiného člověka může porušení intimní zóny vyvolat nejen nelibost, ale i určité prvky agrese, které se projeví v hodnocení člověka-vetřelce. Většina z nás intuitivně ochrannou zónu vnímá a snaží se chovat způsobně.

D r u h o u  zónu, která nás obklopuje, nazýváme e g a l i t n í. Tato zóna je kolem nás ohraničena 60 - l20 cm. Je to vzdálenost na podání ruky. Pokud se příliš vzdalujeme od vnitřního okraje egalitní zóny můžeme působit chladněji i vyvolat méně příznivou atmosféru.

T ř e t í  zóna představuje zónu  r e s p e k t u . Tato zóna začíná vně okruhu o poloměru l20 cm. Tento odstup zachováváme vždy, když komunikujeme s váženou, nadřízenou a významně starší osobou.

Č t v r t á  zóna začíná ve vzdálenosti 200 - 240 cm od dotyčné osoby a je zónou  v e ř e j n o u .
V procesu komunikace si jistě nebudeme sebou nosit metr, ale určitému odhadu zón se musíme naučit, aby naše setkání proběhlo hladce, mělo pozitivní odezvu a účinný výsledek.

Autor: Jana

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Dohodnout se s vámi není zrovna moc jednoduché, a proto začínáte mít pověst bručouna. Už se konečně povzneste nad všechno zlé a naučte se s lidmi znovu slušně mluvit. Pokud to tak…

Nejčtenější články

Doporučujeme