Marie Fredriksson a Per Gessle alias Roxette Profimedia

Marie Fredriksson a Per Gessle alias Roxette Profimedia

Marie v 80 letech Profimedia
Marie v obležení fanoušků  Profimedia
Svatba Marie v roce 1994 Profimedia
Marie a Per neboli Roxette Profimedia
13
Fotogalerie

Zpěvačka Marie ze slavných Roxette zemřela: Jaká byla cesta chudé dívky na vrchol?

Bylo jí jedenašedesát let a všichni ji znali jako zpěvačku z Roxette, i když se vlastním jménem jmenovala Gun-Marie Fredriksson. Narodila se v květnu 1958 na jihu Švédska v rodině, kde nikdy nebyly peníze. Úspěch jí nespadl zadarmo do klína, musela si ho tvrdě vydobýt. Se skupinou Roxette pak hrála přes třicet let a jejich hity z nich vytvořily po Abbě nejznámější švédské umělce ve světě. Před pár dny bohužel po sedmnácti letech dlouhého a vytrvalého boje se zákeřnou chorobou zemřela.

Vyrůstala v chudé rodině

Před čtyřmi lety napsala autobiografickou knihu Listen To My Heart (v českém překladu Moje láska k životu), v níž popsala zcela bez příkras svůj životní osud. „Chci vám vyprávět, jaké to je, když člověka zasáhne osud tak, jako zasáhl mě,“ napsala Gun-Marie Fredriksson alias zpěvačka z Roxette. Nebyl k ní v posledních dvou dekádách zrovna milosrdný.

Ani úspěch neměla zadarmo. Vyrůstala v chudé rodině s několika sourozenci. Peněz moc neměli, a když jí bylo sedm let, při úrazu zemřela její sestra a otec začal smutek zahánět alkoholem. Gun-Marie si ovšem našla svou vášeň - hudbu. Zpívala, skládala a hrála na klavír. První kapela, ve které začala, se jmenovala Strul, kde hrála se svým přítelem. Následovala kapela MaMas Mam, se kterou vystupovala po barech. Tam si jí v 80. letech všiml zpěvák Per Gessle z populární skupiny Gyllena Tider a nabídl jí, aby společně nazpívali duet.

Pokračování 2 / 5

Často spoléhala na alkohol

To ji pomohlo vykročit na sólovou dráhu, natočila první album Het vind, v roce 1986 vydala druhé, které ji vystřelilo na vrchol. Stala se z ní jedna z nejznámějších švédských zpěvaček. Najednou už nebyla chudá holka, jejího úspěchu se ale otec nedožil, zemřel v sedmašedesáti letech na infarkt. Přestože vystupovala a vydělávala velké peníze, cítila se sama a i ona se často spoléhala na alkohol.

V tom samém roce  (1986) přišel již zmiňovaný Per Gessle s nápadem vytvořit duo, které by zpívalo anglicky, a byl to opravdu geniální nápad, díky kterému prorazili i za hranice Švédska. Začali si říkat Roxette a stali se celosvětově známou kapelou a jejich píseň It Must Have Been Love se stala hitem (slyšet jste ji mohli na soundtracku filmu Pretty Woman). Idyla trvala do roku 2002.

Pokračování 3 / 5

Dlouhý boj s rakovinou

Tehdy si začala Marie stěžovat, že při běhání se svým manželem se necítí dobře. Pak přišel záchvat, zhroucení a drsná diagnóza – nádor na mozku. Lékaři jí řekli, že má pouze pětadvacetiprocentní šanci na přežití, a zpěvačka se rozhodla bojovat. Podstoupila operaci, při které se odstranil nádor, a následovala chemoterapie i ozařování. Kvůli nádoru oslepla na jedno oko a poškodil se jí i sluch, dlouhé měsíce po léčbě nemohla mluvit. Po třech letech vydala prohlášení: „Byly to velmi těžké tři roky, ale jsem zdravá. Léčba zabrala.“

Vrátila se ke zpívání, v roce 2009 obnovila spolupráci s Perem Gesslem a došlo k velkému comebacku. Roxette opět koncertují a vydávají nová alba (Charm Scholl z roku 2011). V letech 2011 až 2012 následovalo úspěšné světové turné po Evropě, kdy Roxette vystoupili i v Praze a Ostravě. Naposledy se do Prahy vrátili v roce 2015. O oblibě Roxette svědčí i to, že zpívali při důležitých okamžicích švédské královské rodiny - například u příležitosti svatby švédské korunní princezny Victorie. Tehdy sklidili potlesk ve stoje v divadle plném představitelů evropských královských a knížecích rodin. Za klavírního doprovodu manžela Mikaela pak zazpívala o pár let později v chrámu na svatbě švédské princezny Madeleine. 

Pokračování 4 / 5

Napsala knihu o svém boji

Po náročné léčbě musela zpěvačka vystupovat vsedě na židli, navzdory svému zdravotnímu stavu vždy odvedla perfektní výkon. O svém boji s rakovinou napsala knihu – Moje láska k životu. V ní mimo jiné říká, že všechen úspěch ztrácí smysl, když se člověk dozví smrtelnou diagnózu. Životní priority se změní a důležité jsou úplně jiné věci.

Bohužel v roce 2016 se rakovina vrátila a Marie po třiceti letech ohlásila konec kariéry. Tehdy na Facebooku napsala: „Bylo to úžasných třicet let. Necítím nic jiného než radost a štěstí, když se podívám zpět. Všechny naše koncerty a vzpomínky budou navždy velkou součástí mého života. Jsem hrdá a vděčná, že jsem se v roce 2009 vrátila na pódia po važné nemoci. Chci poděkovat všem fanouškům, kteří při mně stáli na mé klikaté cestě.“ 

Pokračování 5 / 5

Nemoci nakonec podlehla

Interpretka hitů, jako je Listen to Your Heart, It Must Have Been Love, How Do You Do a další, podlehla následkům dlouhé nemoci v pondělí 9. prosince. Zanechala po sobě manžela Mikaela Bolyose (vzali se v roce 1994) a  dvě dospělé děti.

Její hudební partner Per Gessle na Twitteru napsal: „Děkuji, Marie, děkuji za vše. Byla jsi zcela mimořádná muzikantka, zpěvačka, jakou sotva znovu zažijeme. Ty jsi moje černobílé písně vymalovala těmi nejkrásnějšími barvami. Byla jsi taky úžasná přítelkyně více než 40 let. Jsem hrdý, poctěný a šťastný, že jsem s tebou, tvým talentem, vřelostí, velkorysostí a tvým humorem mohl strávit tolik času. Nic už nebude stejné.“

Doporučujeme

Články odjinud