17
Fotogalerie

Zpěvák Tomáš Klus: Nic v sobě netutlejte, jinak vás to roztrhá

Tomáš Klus je úspěšný po všech stránkách. Má rodinu, umí být šťastný a daří se mu i v hudbě. Brzy totiž vyrazí na druhou část své Recyklus Tour. Co všechno se mu honí hlavou a co se děje v jeho životě?

Věřím na osudové body

Tomáši, věříš na osud?

Věřím na osudové body. Že jsou třeba lidé, které má člověk potkat, místa, která má navštívit… Ale tu čáru, kterou spojíš ty body, tu si určuje člověk sám.

Chtěl bys změnit něco ze své minulosti?

Ne. Neříkám, že jsem s minulostí úplně spokojený, ale jsem spokojený s výsledkem, kterým jsem já. Je spousta věcí, které bych mohl udělat nějak jinak, lépe, možná méně bolestně, ať už pro mě nebo pro někoho jiného, ale asi to všechno mělo být takhle. Nemám pocit, že bych někoho nechal hodně trpět nebo sám nějak trpěl. Takže v tomhle ohledu nemám potřebu se vracet.

Co je tvoje víra?

V současné době jsem křesťan a mým hrdinou je Kristus. Ale v pojetí životní filosofie mám rád buddhismus. Baví mě, dává mi klid a dává mi obrovský prostor a pole působnosti a pomáhá zkrotit oheň mysli.

Zabýváš se horoskopy, numerologií, tarotem a podobnými věcmi?

Ano, věřím na tarot a sám si ho dokonce vykládám.

Necháš se jím ovlivnit?

Na začátku jsem si v tom dost frčel (smích). Ale ne že bych měl pocit, že mi karty říkají, co mám dělat nebo co se stane. Já je používám tak, že mi vyjasňují některé situace v mém životě. Beru to tak, že karty jsou komunikace s mým vyšším já, nemají mi ukazovat budoucnost nebo minulost. Prostě k tobě promlouvá tvoje vyšší já a vnáší ti světlo do konkrétní situace. Je to něco, co by ve tvém životě měli dělat přátelé.

Tvoji přátelé to nedělají?

Zaplaťpánbůh to teď začínají dělat, protože po zásahu mojí ženy do mého života jsem se naučil tímto způsobem fungovat. Je fajn říkat rovnou, co člověk cítí, a nic v sobě netutlat, protože jinak tě to roztrhá. A je špatný, když tě to trhá a v blízkosti jsou tvoje děti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pokračování 2 / 5

Nezávidím své ženě a dětem

Napadlo tě někdy do své muziky zapojit svoji ženu Tamaru, která je také zpěvačka?

Já jí to říkám každý den, ale ona nechce. Zpívá skvěle, dělá krásný písničky, ale je to těžký. Ona mi se vším pomáhá, vymýšlí spoustu věcí, podílí se na všem. Já to nezávidím ani svým dětem, kdyby se jednou rozhodli hudebně tvořit, tak už na ně bude společnost koukat, jako že mají vyšlapanou cestičku. Mně bylo vždycky líto všech dětí slavných umělců, protože to neměly lehký, spíš naopak. Vždycky musely přesvědčovat veřejnost o tom, že také mají talent.

Tamara to má stejně?

Ano, stejně tak to má Tamarka, že by byla jen „Klusova žena“, těžko by dostávala prostor sama pro sebe a to je strašně nefér.

Co tě naposledy udělalo extrémně šťastným?

Asi to, jakým způsobem moje dcera Josefína přijala nástup do školky. Bál jsem se, jak to zvládne ona, jak to zvládnu já, že moje holčička vykročila do světa samostatnosti. My rodiče jsme pořád číslo jedna, ale už je pár hodin denně někde sama. Mám z toho takovou tu pyšnou taťkovskou radost. Samozřejmě než přijdou první kluci, pak začnu vraždit (smích).

Pokračování 3 / 5

Sport za muziku bych neměnil

Kdysi jsi byl pětibojař, chybí ti to?

Ne, vůbec, já jsem si svoje odsportoval.

Neumíš si představit, že by muzika nebyla a ty by ses dál věnoval sportu?

To si představit neumím. Jsem šťastný za ta léta, co jsem si u sportu prožil, ale fakt je ten, že vrcholový sport je strašně nekompromisní, daleko víc než hudební branže, o které se říká, že je tvrdá. Ale ve světě sportu stačí jeden neúspěch a člověk je odepsaný. A navíc ta doba, kdy ve sportu můžeš něco dokázat, je hrozně ohraničená věkem. Pokud tedy nejsi třeba lukostřelec.

Pokračování 4 / 5

Jsem strašně rád, že jsem pravdoláskař

Máš spoustu fanoušků, ale i hodně odpůrců, kteří tě nazývají pravdoláskařem a podobně. Jak se k tomu stavíš?

No… Co je s dnešní dobou, která pravdu a lásku považuje za něco špatného a směšného? To je prostě špatná doba. Co je teda v pořádku? V pořádku je jít a zapálit někomu dům, protože má jinou barvu kůže než já? V tom případě jsem strašně rád, že jsem nějakej posranej pravdoláskař. Já bych tohle nikdy neudělal a hlava mi to nebere.

Kdysi ses distancoval od hudebních cen Český slavík. Co říkáš na to, že v něm může uspět kapela Ortel s názory radikální pravice?

Slavíci jsou něco podobného jako bulvár, je to vlastně takové zrcadlo společnosti. My se teď opravdu zmítáme v nějaké existenciální krizi, kdy jsme tak překrmovaní strachem, že něco tak špatného, jako je Ortel, je schopno zaujmout naši pozornost.

Přijde mi šílený, že se na veřejnost dostane něco takhle špatnýho a štváčskýho. Ti lidi jen štvou další lidi proti jiným lidem. My už jsme na to bohužel zvyklí, dělají to i politici, že se snaží rozeštvat společnost, což se mi nelíbí. Různých názorů už je moc a každý další je navíc.

Bojíš se uprchlíků?

Když jsem přemýšlel o strachu z uprchlíků, tak jsem si říkal, z jakých uprchlíků? Kde jsou? Tady si lidi chtějí kupovat zbraně, chtějí uzákonit držení zbraní, přitom uprchlíci tady nechtějí být a já se jim ani nedivím.

Navíc to, jak jsme ochotní konzumovat jakoukoliv zprávu, tak je hrozný nebezpečí toho, že už nejsme schopní rozlišovat, co je pravda a co je třeba hoax. Jsme ochotní věřit čemukoliv, co nás přesvědčí o tom, že jsme v ohrožení, protože v něm vlastně chceme být.

Jaké bys navrhoval řešení?

Já mám pocit, že nejlepší je teď začít se starat o sebe. Ale ne v tom smyslu, kdy je mi všechno jedno a nic mě nezajímá, ale v tom, že bychom si měli sobě říct, co chceme, co nás zajímá a jaký chceme mít názor.

Protože přidávat se slepě k nějaké skupině je strašně tupý a stádovský. Člověk pak nikdy nemůže být spokojený sám se sebou, protože neví, kdo je.

Pokračování 5 / 5

Na Recyklus tour nekážu o ekologii

Vyrážíš na pokračování Recyklus tour, kterou jsi započal na podzim. Změní se něco?

Bude to trošku jiné v tom, že doladíme některé detaily, které mi v první části nevyhovovaly, a bude to takové uhlazenější. Je to kapelní turné, kde se ke mně a k Jirkovi Kučerovskému přidají ještě Honza Lstibůrek a Jirka Škoda. No a s Jirkou letos spolu budeme deset let, takže chystáme k výročí „romantické“ turné, které se bude jmenovat Nablízko. Začneme třemi koncerty v Praze a Nablízko se to jmenuje proto, že budeme hrát sami dva a v malých prostorách jako za starých časů. Turné bude koncepční, v každém městě budeme hrát tři koncerty a na nich první tři desky.

Chystáš nějaký záznam z živého vystoupení?

V rámci Recyklus tour byli lidé vyzváni, aby si na toto turné vybrali písničky, které máme hrát, tak jsme si říkali, že by bylo fajn vydat z tohoto turné živák. Navíc tam budou i srdcovky kapely, takže to bude taková společná práce nás a našich fanoušků.

Děláš na koncertech recyklační osvětu?

Snažím se to nedělat, protože mám pocit, že už nám říká hodně lidí, co máme a nemáme dělat. Spíš se snažím s tím pracovat mimo turné. Byl bych rád, aby se u nás projevilo to, co máme všichni společné – že jsme děti Země a že bychom si měli uvědomit, že je čas přestat se chovat jako hloupé děti a začít přihlížet věcem, jako je třeba znečišťování vody.

Obzvlášť, když víme, že jen kousek od nás ta voda není a lidé tam umírají žízní, případně válčí. Takže na to chci upozornit. Ale je mi jasný, že se hlavně musí změnit naše vnímání a především naše angažovanost. A nemyslím to tak, že bychom měli chodit demonstrovat a někde se připoutávat k nějakým věcem, ale spíš jde o to změnit své uvažování a svůj způsob života.

Protože náš největší problém je v tom, že jsme nenasytní. Ale tyhle věci na koncertech neříkám. Mám několik písní, které se tohoto tématu týkají, ale nechci během toho, kdy prožíváme s fanoušky společné emoce. Kdybych do toho najednou vstoupil a 20 minut tam začal kázat o ekologii, asi by to nebylo ono.

Proto chci využít toho, že jsem veřejně známá osoba a mám možnost zprostředkovat člověku, který ví o nějaké problematice, pozornost. A to chci dělat. A také můžu vířit diskuze. Protože diskuze je věc, která podle mě může vyléčit svět i lidi. Lidé spolu totiž nejsou schopní mluvit. Čím víc informací máme, tím méně spolu mluvíme. Tvoříme si názory z názorů cizích lidí a ty svoje vlastně ani neznáme.

Koncerty v rámci Recyklus Tour 2017

11. 3. Chomutov, Městská sportovní hala 17. 3. Tábor, Hotel Palcát 18. 3. Brno, Semilasso 20. 3. Brno, Semilasso 24. 3. Karlovy Vary, Lidový dům 25. 3. Karlovy Vary, Lidový dům 31. 3. Jindřichův Hradec, KC Jitka 1. 4. Pardubice, IDEON 7. 4. Hluk, Sportovní hala 8. 4. Vsetín, Kulturní dům 13. 4. Kladno, Dům kultury 14. 4. Kolín, Staré lázně 22. 4. Děčín, SD Střelnice 12. 5. Třinec, Werk Arena 19. 6. Nové Mesto nad Váhom, Športová hala 21. 6. Banská Bystrica, Ministry of Fun 22. 6. Pezinok, Amfiteáter

Doporučujeme

Články odjinud