Kdy je vše v pořádku
Pokud vaše mateřská znaménka a pigmentové skvrny nemění svůj tvar, barvu ani velikost, není třeba se příliš rozrušovat. Neznamená to ale, že byste měla usnout na vavřínech a na kontroly nechodit vůbec. Přece jen jsou na těle místa, kam si až tak dobře nevidíte, a nemůžete tak znaménka kontrolovat. Nepřeceňujte ani fakt, že jste dobrý fototyp, protože ani to není záruka, že se vám melanom nevytvoří.
Kdy se mít na pozoru
Nečekané změny pigmentových útvarů rozhodně nenechávejte bez povšimnutí. „Podezřelé jsou především pigmentové léze zvětšené nad 5 mm nebo znaménka navýšená nad úroveň kůže,“ tvrdí MUDr. Markéta Majerová z MEDICOM Clinic s tím, že znepokojit by vás měla i změna barvy znaménka. Nejčastěji se jedná o jeho ztmavnutí, zčervenání, nepravidelné rozmístění pigmentu nebo o vytvoření jeho nepravidelného okraje.
Jak často chodit na kontrolu
Na kontrolu k dermatologovi byste měla chodit minimálně jednou ročně. Vyplatí se vám to obzvlášť před létem, než začnete svou kůži opět vystavovat slunci. Nechat si pihy zkontrolovat dermatologem ale samozřejmě můžete i v jakoukoliv jinou roční dobu. „U nízkých fototypů, tedy lidí, kteří se rychle spálí, s větším množstvím znamének či pozitivní rodinnou anamnézou doporučuji kontrolu znamének nejméně jednou ročně. Při jakékoliv změně nebo objevu nového pigmentového útvaru doporučuji přijít hned,“ říká MUDr. Majerová.
Jak se melanom vyšetřuje a odstraňuje
Lékaři jsou schopni provést vyšetření pouhým okem, pro větší jistotu však mohou použít digitální dermatoskop, který dovede mateřské znaménko mnohonásobně zvětšit. Díky tomu je potom pro lékaře vyhodnocení kožního útvaru mnohem jednodušší. Přístroj ale znaménko dovede vyhodnotit i sám, dokonce si umí hotovou analýzu následně uložit do své paměti. Původní vzhled znaménka proto lékař může kdykoliv porovnat s novým nálezem a určit, jak se pigmentový útvar změnil v čase. „Nepravidelné pigmentové névy lze vyříznout a poslat na histologii. Výrůstky a některé intradermální névy pak odstraňujeme erbiovým laserem, který výrůstek přesně odpaří vrstvičku po vrstvičce. Pokožka se zahojí přes stroupek bez jizvy,“ vysvětluje proces MUDr. Majerová.
Jak se chránit
Nejlepší by samozřejmě bylo se co nejvíc vyhýbat pohybu na slunci, obzvlášť v létě. Většina žen ale v letních měsících touží po bronzově opálené pokožce, a tak se slunečním paprskům vystavuje dlouhodobě. Zkuste se proto opalování vyhnut alespoň v době mezi 11. a 15. hodinou. Ve chvílích, kdy se na slunci pohybovat budete, chraňte pokožku opalovacími krémy opatřenými ochrannými faktory proti UVA a UVB záření. Pokožku natřete krémem minimálně dvacet minut předtím, než půjdete na slunce, a každých osmdesát minut opakujte, obzvlášť, pokud půjdete do vody.