Zubní pasty. Která je ta správná?

Zubní pasty. Která je ta správná?

Zdraví svého chrupu můžete ovlivnit mnoha způsoby. Nejdůležitější je samozřejmě pravidelná péče a správná technika čištění zubů. Záleží však i na tom, jakou pastu si na kartáček nanesete; některé umějí pomoci i od úporných chronických potíží souvisejících s onemocněním dásní.

Zubní pasta je důležitým prostředkem péče o zdravá ústa a zuby. Primárně slouží jako prevence zubního kazu, respektive tvorby plaku. Funguje jako zvlhčovadlo a pěnidlo, bez kterého bychom si dnes ústní hygienu nedovedli představit. Přináší komfort a dobrý pocit, ale zároveň může být nosičem zdraví prospěšných látek a materiálů.

Základními složkami zubní pasty mohou být abraziva (brusné látky), pojidla, pěnidla, zvláčňovadla, sladidla, konzervační látky, barviva, aromata a rozpouštědla. Existují pasty BIO, homeopatické či pro celiaky, jež neobsahují lepek. A pak je tu řada zubních past s vyšším podílem aktivních látek, jež mají profylakticko-terapeutické a estetické působení; ty jsou k dostání v lékárně či specializovaném obchodě. V zásadě platí, že u zubních past je dobré nezachovávat úplnou „monogamii“ a čas od času sáhnout po jiné značce.

Fluor ano, či ne?

Fluorid v zubní pastě vykonává nenahraditelnou práci. Pro jeho účinek je důležité, v jaké krystalické formě se nachází – výrobci dnes upřednostňují formu biomimetických nanokrystalů, jež odpovídají struktuře hydroxyapatitu a velmi snadno se zabudovávají do skloviny a dentinu. Také aminofluoridy se efektivně váží na vápník v zubní sklovině. Iont fluoridu je vázán k organickému aminovému zbytku mastné kyseliny a vytváří tak hydrofobní hmotu, která pokryje povrch zubu tenounkým filmem zabraňujícím odplavení slinami. V zubních pastách (nejen pro děti, jež si na nich rády pochutnají – podle výzkumů malé dítě spolyká až 60% zubní pasty!) je množství fluoridů striktně sledováno a „předávkování“ je téměř nemožné.

Jak se v široké nabídce běžných i speciálních zubních past vyznat? Která pomůže zmírnit právě váš problém? Ve spolupráci s MUDr. Jarmilou Úlehlovou ze stomatologické ordinace PARO Úlehlová v Písku jsme pro vás připravili první díl malé „kuchařky“, ve které se dozvíte, jakou zubní pastu je dobré zvolit, když…

…mám zanícené dásně

Začnete-li mít problém se zánětem dásní, měli byste především co nejdříve navštívit dentální hygienistku či stomatologa: je více než nutné, aby vás zbavili zubního plaku, který je nejčastější příčinou následného krvácení dásní. Neléčený zánět dásní časem přechází do hlubších struktur a způsobuje paradentózu. Nejprve sáhněte po pastě či gelu s dezinfekčními přísadami či bylinnými extrakty, jež odnímají dásni vodu a snižují tak její otok. Horkou novinkou je pasta s proteolytickými enzymy.

… mám rovnátka

Dostáváte-li své zuby do „latě“ pomocí rovnátek, pak víte, že čištění je problém. Nejdůležitější je mechanické odstraňování povlaku kolem zámečků, nejlépe pomocí jednosvazkového zubního kartáčku. Jde-li o rovnátka fixní, vyberte pastu, jež splňuje zvýšené požadavky na klinickou čistotu, aby se v okolí zámečků nezačal tvořit zubní kaz. Stejný problém trápí i lidi s fazetami či korunkami – předěl mezi vlastním zubem a fazetou bývá pro tvorbu kazu kritickým místem. Otlakům, jež mohou na měkké tkáni vzniknout od rovnátek, pomůže zabránit speciální gel (vosk), odolnost zubů zvýší pasta s obsahem remineralizačních solí a fluoridů.

Článek vyšel v časopise Moje Zdraví

Doporučujeme

Články odjinud