Komentáře k článku zpět na článek

Milena 6. 9. 2019 | 16:33
Milena 6. 9. 2019 | 16:32

Je to neromanticke a nedokazu si predstavit,ze bych nekomu rekla-:"seznamila jsem se pres izerat nebo internet," to by me bylo trapne moc,nastesti seznameni s mym milackem bylo vic nez romanticke,opravdu dost srandovni takze mam co vypravet!

Elynor 23. 8. 2019 | 21:12

@helza: Není hříchu bez hříšníka. Hříchy se nedějí samy od sebe, musí existovat osoba, která se hříchu dopustí, jinak to nejde. A jestliže odsoudím skutek, pochopitelně odsoudím i tu osobu, která něco nežádoucího udělala, protože kdyby to neudělala, nebylo by se nic stalo a nebylo by co řešit. A logicky i naopak - ani dobré skutky se nedějí samy od sebe, ale činí je jednotlivé osoby, které je za to dlužno ocenit. Konkrétní osobu za konkrétní skutek. Ano, je to hodně daleko od článku, dokonce bych řekla, že to vůbec s tématem nesouvisí, nicméně se oslím můstkem vrátím - když mi někdo zcela vážně bude tvrdit, že se na internetové seznamce seznamovat je zoufalství, nevidím důvod, proč bych si to měla nechat líbit a neohradit se vůči takovému neopodstatněnému tvrzení.

Julie 23. 8. 2019 | 06:19

Proč sakra všem připadá seznámení přes internet ponizujici?! Vsak ne všichni měli to stesti nebo odvahu seznámit sr osobně.

helza 19. 8. 2019 | 10:07

@Elynor: Možná velice nepatrný rozdíl, nicméně docela podstatný, je v tom, znát něčí vlastnosti, být si vědom i jeho chyb a jeho samého neposuzovat a nesoudit a nebo soudit. Asi to je nesrozumitelně a u tebe asi narazím, protože jde vpodstatě o tu zaslouženou či nezaslouženou lásku. Jde o to, naučit se nenávidět hřích a milovat hříšníka. Ale to už je asi hodně daleko.Nicméně možná proto se někdy nemůžeme domlut, protože pak jedná mluví o koze, druhá o voze. Mimochodem - proč bys měnila sebe, jsi taková, jaká jsi. Ale nech takové, jací jsou i ty ostatní, bez toho, že se budeš jejich jednání divit a snažit se je pochopit, nebo si dokonce přát, aby se změnili.A víš co, dělala jsem dost dlouho v rozhlase abych poznala, jak člověka zpravodajština zaháčkuje. Je to krásná práce, ale má své temné stránky, kterým se snadno neubráníš, ale musíš. Svět není černobílý.

Elynor 19. 8. 2019 | 08:16

@helza: Však já to oceňuju, že jsi "šla s kůží na trh", když nikdo jiný nebyl ochoten pozvednout hlas je to zajímavé, protože by mě řada těch důvodů, co jsi napsala vůbec nenapadla, a vlastně to nechápu ani teď. Prostě tuhle potřebu nemám, sdělit zbytku světa, že jsem včera něco pekla a jak vypadaly ty koláčky, co jsem upekla - abych se držela příkladu uvedeného v diskuzi. Nebo že se manžel ztřískal v hospodě. Podle mě si celkem dost lidí neuvědomuje, že cokoli umístí na sociální sítě, přestane být jejich majetkem, a kdokoli s tím může libovolně nakládat, nejen provozovatel oné sítě. I když to smažou, tak to nezmizí v nenávratnu. Co se týká toho posuzování, sice často píšeš, jak se to nemá dělat atd., ale za sebe jsem si všimla, že mě už máš hezky zařazenou, oznámkovanou, zaškatulkovanou, a občas mě i používáš v diskuzi jako ukázkový příklad něčeho což je pro mě varování, že už tady kecám až moc a taky jsem přestala být opatrná a příliš toho prozrazuju. Inu, jsme jenom lidi. Jdu se zamyslet, co s tím budu dělat.

helza 18. 8. 2019 | 14:05

Já jsem už k tématu napsala co jsem mohla. Ptaly jste se. Já jsem se neptala proč vás to tak zajímá, proč tak moc chcete vysvětlit jinakost lidí, přesto jsem se o to pokusila jak nejlépe jsem to dokázala, jelikož jsem slušná a blbá. Společně si notovat nad problematikou a hrozbami sítí a neštěstí lidí v nich chycených nechci.

Elynor 18. 8. 2019 | 13:29

@helza: "Já byla sama rok, ale k takovému zoufalství, za které jsem seznamky na internetu považovala, jsem se nesnížila." To se píše v článku. To je velmi jednoznačné posouzení. Proto jsem se ptala, v čem je rozdíl mezi vykládáním osobních hloupostí na sociálních sítích a seznamkou, že ta seznamka je zoufalství a to druhé nikoliv? Z mého úhlu pohledu je to přesně naopak. Seznamka je služba jako každá jiná. Zadám si požadavek a ono se něco objeví, nebo taky ne. Nevím, co je na tom zoufalé. Naproti tomu sdílení mnoha naprosto zbytečných informací na sociálních sítích nemá žádný účel, a kdyby tam ty informace nebyly, vůbec nikomu by nechyběly. Jestliže mi tedy někdo tvrdí, že seznamka je zoufalství, můžu mu snad oponovat. Bohužel zatím se to nikdo v diskuzi nepokusil obhájit, kromě tebe, takže to asi odnášíš nevinně, za úplně jiné osoby.

Elynor 18. 8. 2019 | 13:13

@helza: Právě proto to píšu, že to lidem uniká. Když jdu fotit, mám v ruce velkou zrcadlovku, kterou dost dobře nelze přehlédnout. A jsem tam za oficiálního fotografa, veřejně. Každej to vidí, a každej mi může říct "sorry, mě nefoť" a budu to respektovat. Nebudu riskovat nějaké spory a třeba i možnost přijít o živnosťák na focení. I když tuto živnost poslední dva roky aktivně neprovozuju.
Ale já mluvím o tom, že spousty lidí fotí bez zábran na mobil - a to nevíš, proč má ten člověk v ruce mobil a ani nemusíš poznat, že tě vyfotil, a hned to z toho mobilu pošle na sociální síť. Takže se můžeš desetkrát ohrazovat, že si to nepřeješ, ale už je pozdě, už jseš tam. A co si na tom člověku vezmeš? Nic. On nemá žádnou odpovědnost, a nemá o co přijít, pár výchovných facek mu dát nemůžeš, a na řeči nedá, ještě se ti vysměje. Proto pravím, že na takové borce by bylo potřeba mít nějakou páku, aby tohle aspoň omezila.

Jana 18. 8. 2019 | 10:25

Helzo,považuji sociální sítě za nebezpečnou věc,na toto téma se vyjadřuje dost odborníků,je to celosvětový problém.
At už se týká narušených mezilidských vztahů,závislosti na sítích,kriminality a pod.Každý at si žije způsobem jakým chce,ale at nezasahuje do práv druhých lidí,tím že bez jejich vědomí a souhlasu umístí jejich fotky nebo informace o nich na veřejnost.Rozhodně nejsem sama kdo má v mém okolí takový názor.A dokonce já i pár mých známých jsme se bohužel začali vyhýbat určitým lidem,do té doby než začali chodit na facebook a instagram,zcela bezproblémovým.S těmi lidmi si už nemůžeme popovídat,nebot neustále mají skloněnou hlavu a rejdí prstem po mobilu,ale hlavně,umístují fotky bez našeho souhlasu a umístují je tam i když si to výslovně nepřejeme.Kdybych se chtěla pochlubit že jsem právě na dovolené tam a tam,a umístila svou fotku v plavkách jako důkaz,tak je to v pořádku.Jenže já nechci zveřejnit že jsem právě mimo domov,ani nechci vystavit svou postavu v plavkách,nehledě na to že nechci dát zlodějům a tipařům šanci.A že si např.na instagramu lehce takoví lidé najdou polohu mého bydliště,je každému jasné.
O nebezpečnosti sociálních sítí pro děti ani nemluvě.

helza 18. 8. 2019 | 09:25

@Elynor: Jestli jsi někdy pracovala pro noviny, cítíš to jinak a vnímáš to, co lidem v tomto směru uniká. Jsme lidi a nejsme dokonalí. Nikdo z nás není dokonalý. Koneckonců je pouze na tobě, předem hlásit, že nechceš být focena a už vůbec ne kdekoliv zveřejněna.

helza 18. 8. 2019 | 09:20

Já vám vaše názoru neberu, ani je nepovažuji za divné, ani jsem nikde nikdy nenapsala, že já bych fotila a dávala fotky na fb, nebo si tam psala o tom, co jsem jedla k obědu. Pouze to, že někteří své zážitky rádi sdílí a nemusí to vysvětlovat, ani obhajovat a že to považuju za jejich právo být jací jsou. Nepovažuju za divné ani vás dvě, ani ty lidi na fb. Oni si tam našli svou "partu", se kterou sdílí svůj život a je to pro ně přirozené, vy žijete ve svém, světě, Elynor nejspíš svůj život nesdílí ráda, Jana ano, ale jen s kamarádkami, na které si může sáhnout, protože je to přirozené pro vás. Já nechápu, co je na tom, že se jeden od druhého liší, k rozebírání a zdůvodňování. Na to být tím, čím kdo je, chovat se tak, jak je to komu milé, má podle mne každý právo. Rozebírat, posuzovat a téměř známkovat, či dokonce odsuzovat jiné životy, byť od mého života zcela odlišné, vnímám vpodstatě mnohem hůř, jako ty nejošklivější drby. Drb je pomluva, něco, co není pravdivé, lež, takže se tomu člověk bránit může, byť bezvýsledně. Takovémuto posuzování, když je souzena pravda, se nedá bránit, navíc, když se ti lidé posuzují za jejich zády.

helza 18. 8. 2019 | 08:59

@Elynor: ... Ad jsou rádi, že je to zdarma" - no, není to zdarma...
Nezlob se, ale je. Pokud normálně chodíš na fb jako každý jiný, založíš si tam skupinu a je to vpodstatě prodejní skupina, pak je to zdarma pro tebe, jako pro každého jiného, kdo na fb chodí. Sama jsem pár kamarádkám pomáhala tady na Dámě s diskusemi, v nichž se pokoušely něco prodávat a Dáma jim ty diskuse nakonec vždy "vyhodila". Tak prodávají na fb. A takových skupin je tam hromada.

Elynor 17. 8. 2019 | 21:06

@helza: Mno, myslím, že nejsem opak k Janě aspoň ne v názoru na sociální sítě. Naprosto s ní souhlasím, že sdělovat si veřejně na jakékoli sociální síti, co jsem měla k obědu, a jiné podobné "zásadní a důležité světodějné informace" je neuvěřitelná hloupost. A zaplevelování internetového prostoru blbostma. Nenalézám pro tuto podivnou potřebu pochopení, a navíc jsem radikální v tom, že sdílení fotek třetích osob bez jejich vědomí a souhlasu by mělo být trestné. Tím myslím fotky dětí, které se tomu nemohou bránit, a fotky z různých akcí, kde člověka bez zábran vyfotí kdokoliv a pak to zveřejní, aniž by se obtěžoval se zeptat, jestli smí. Sama se toho držím velmi důsledně. Na mých fotkách nejsou lidi, leda jako vzdálené tečky na obzoru, nerozpoznatelné. Při několika příležitostech, kdy jsem fotila veřejně, jsem měla vždy na krku ceduličku, že pracuji pro nejmenované médium, aby každej hned viděl, že buď má zdrhnout ze záběru, nebo se aspoň otočit, jestli tam nechce být. A to ještě nebylo slavné GDPR. Dneska už bych se do reportážní fotografie nepustila vůbec. Takže divná asi budu taky.

Jana 17. 8. 2019 | 20:58

@helza: Helzo,nepsala jsem o tom že napsat kámošce co jsem měla k obědu,mi přijde jako úlet.
Mám na mysli to že vyfotit upečený koláč a dát ho na facebook,mi přijde jako pěkná kravina,zrovna tak běžné věci,jako umyté nádobí,sklenice s limonádou a podobně.Prostě sdělovat světu že mám doma např.sporák ,mi přijde jako hloupost z mateřské školky.Zrovna před pár dny mi říkala známá,že u ní s ještě jednou kamarádkou pekly malé koláčky na nějakou oslavu-byla jí pomáhat.A pak dodala"a už jsou koláčky na facebooku".Přišlo mi že jsou tam asi proto že koláčky ještě nikdy nikdo neviděl jak vypadají.Nebo že by se chtěly pochválit jak se jim to povedlo?

Elynor 17. 8. 2019 | 20:50

@helza: "Další kategorií na fb jsou ti, kteří přes síť s něčím obchodují a něco prodávají. Ti tam určité údaje vložit musí a jsou rádi, že je to zdarma" - no, není to zdarma. Pokud si udělá na fb profil firma, společnost, někdo, kdo něco prodává a nabízí, tak je to samozřejmě placená reklama jako kdekoli jinde. Na čem myslíš, že Zuckerberg vydělává ty miliardy dolarů?

helza 17. 8. 2019 | 19:51

@Jana: No vidíš, a stejně si povídají holky (ve věku 15 - 90) na sítích a jinde na netu. Já tam mám senzační kamarádky, které bydlí na druhém konci republiky, takže šance, že se setkáme je nulová. Ale proč bys měla divná, každý všechno přeci cítí po svém a jinak než ostatní. Jsme lidi a ne kloni a i proto se navzájem máme rádi, i proto se navzájem potřebujem, i když nám to do hlavy neleze, i když nás to třeba i štve. Vlastně jsi takový opak Elynor. Seznamka ti nepřijde jako úlet, ale napsat kámošce, že jsi měla k obědu bramboráky ano. Prostě pocity nemají logiku a zdůvodnit nejdou a každý má ty pocity jiné. A navíc, jak říkal manžel jedné mé spolupacientky - "každej jsme nějak švihlej"

Jana 17. 8. 2019 | 18:28
Jana 17. 8. 2019 | 18:24

@helza: Aha,takže zjištuji že jsem divná.
Já když se setkám s kamarádkou ,známou nebo svou sestrou,povídáme si právě o tom co jsme pekly,zavařovaly,co děti,manžel,přítel,dovolená a podobně.Povídáme si o tom naživo,vypijem v pergole kávu,pochválíme květiny a zahrádku,vyměníme zkušenosti se zahradničením.Muselo by mi hrábnout abych někde umístila fotky stolu v pergole ,na stole káva v hrnku a nějaké mé "vtipné"komentáře k tomu.

Rambíša 17. 8. 2019 | 17:13

Za mého mlada bylo normální si dát seznamovací inzerát,např. do Mladého světa. Bylo to spíš bráno jako zábava,došla hora dopisů,hned se vyřadily ty bez fotek,s pravopisnými chybami,dopisy od cvoků a úchylů - nad tím se člověk hodně pobavil ,i kamarádi, no a zbyl jeden,maximálně dva potencionální hoši na opravdické seznámení tváří v tvář.Jednou jsem měla docela štěstí,že se mi dotyčný líbil (a já jemu),ovšem nic moc z toho nakonec nebylo,asi rok-dva chození a rozchod.Dnes mi připadá jednodušší si dát fotku a aby i protějšek tam dal svoji ( je možné ,že to bude podvodná fotka...),ale rozhodně bych se nesetkávala s někým bez toho,abych měla představu,jak vypadá.No stačí pro informaci i popsat zjev,např. kdo by napsal,že má pleš,hnědé oči,fousy,je tlustý a chudý,nemá ani maturitu,tak ten by rozhodně u mne neuspěl,ani náhodou.Tak žasnu,že nějací dva (bez bližších informací) si tak hned padli do oka,viz článek.

helza 17. 8. 2019 | 15:21

@Jana: Kdysi jsme se scházely na Dámě. (Já jsem tady od roku 2005) Byl to milý fenomén, když jsi kamkoliv přijela a byl tam někdo z "Dámy", tak jste byli hned kámoši. Tehdy neuměl každý s počítačem zacházet a weby nebyly tak jednoduše používatelné, zakládaly jsme diskuse, učily se vkládat fotky, malovat pomocí počítačové grafiky, zvládnout HTML - tehdy nebyly jednoduché editory, takže k tomu, aby sis založila webky, musela jsi něco umět. A diskuse se týkaly "něčeho" - pečení chleba, pletení košíků, háčkování, výroby hraček .... Tam jsme se učily a své výrobky fotily, konzultovaly, co je špatné a jak by vypadaly líp. Společně jsme i hubly . A báječně jsme se bavily. Ta doba je pryč a máš pravdu, znám ženy, které bydlí vedle sebe, koukají na sebe oknem a posílají si fotky přes internet, i děcka dnes četují a sedí přitom vedle sebe ve třídě. Mnozí tenhle svět teprve objevují a jsou z něj nadšeni, jiní nemají čas a nedochází jim, jak jim ho počítač bere. Sítě jsou velká směsice všeho možného. Mnohdy jsou sítě pomocníkem - fb například pomáhá útulkům a dočaskářkám s umístěním týraných pejsků do rodin a podobně. Ale ty se ptáš, proč si tam kamarádky sdělují takové kraviny.Víš, když se s někým naživo setkáš, stačí pozdrav, úsměv, podání ruky, nemusíš nic vykládat, když se nic neděje a můžeš to přátelství udržovat, neb neverbální komunikace je mocná čarodějka. Když máš ale kamarádku na webu, musíš něco konkrétního napsat, jinak to nejde a ono se pořád nedějí zajímavosti, tak nakonec píšeš jen abys něco napsala, takže nakonec píšeš takové hlouposti. Navíc je tady jakýsi "duch sítí", který tě pohltí a ty podlehneš všeobecnému svěřování se. A možná je to fajn - cítit, že většina má jenom takový ten běžný život jako máš ty, že i ty můžeš napsat, že jsi měla k obědu brambory s mlíkem a že tě zlobí děti a že se manžel střískal s kolegy z práce, že zkrátka zapadneš.

Jana 17. 8. 2019 | 13:30

Helzo,může mi někdo logicky a rozumně vysvětlit,proč má několik kamarádek potřebu jít na např.facebook,sdělovat si tam kraviny/pro mou osobu jsou to kraviny/,typu umyla jsem nádobí,viz fotka,upekla jsem koláč,viz fotka,přijeli mladí z Tramtárie viz fotka,dali jsme si večer vínko,viz fotka,už byl u nás ježíšek předčasně-viz fotka nového šlehače,................a spousta dalších normálních běžných věcí,když si stejně posílají e maily,jsou téměř všechny z jednoho města, jsou téměř všechny v důchodu,mohou se tedy kdykoliv sejít a poklábosit?
Do té doby normální ženské se změnily v připitomělé kravky.Jinak to nazvat nemohu.

Jana 17. 8. 2019 | 13:23

@j66: Odpověd:je mi líto,ale žádné.Dle mých zkušeností,opravdu žádné.Pokud napíšete že máte zájem o nezávazný vztah,odpoví vám spousta mužů všeho věku,i věku vašeho syna.
Protože pod pojmem nezávazný,si představují jen sex.

j66 17. 8. 2019 | 10:58

@Elynor: Může se zeptat jaké seznamky jsou vhodné pro cca 50 letou ženu, která má zájem o nezávazný vztah, ale zase ne jen pouze o sex? Samozřejmě bez poplatků, lokalita: Praha a okolí. jen bych to nezávazně obhlídla

j66 17. 8. 2019 | 10:50

Mi přijde normální se seznamovat na seznamce. Jenom je asi složitější zaujmout v pár řádcích, když odpovídám na inzerát a naopak podle těch pár řádků vyfiltrovat vhodné osoby k setkání, když odpovědi čtu. Resp. nemám s tím zkušenost, ale konkrétně pro mne by to byl problém. Píšu nerada a nic osobnějšího bych určitě ani psát nechtěla. A posílat fotku a nedej bože číslo telefonu neznámému člověku bych určitě nedělala. Z informace věk- výška-váha se toho protistrana moc nedoví a k osobnímu setkání, kde bych "zaujala" by tak ani nemuselo dojít.

helza 17. 8. 2019 | 10:26

@Elynor: 1) Většina těch, co na sítích zveřejňují o sobě všechno možné, se ve své podstatě, pravděpodobně nevědomky, chlubí tím, čeho dosáhli, jak úspěšní a krásní jsou oni, jejich děti, jejich dům, rekreace, jídla a podobně, dosaď si tam cokoliv. Přinejmenším mají lidskou potřebu tyto své radosti sdílet. Poslat tyto údaje na seznamku ale naopak znamená, že v partnerském životě zase tak úspěšní nejsou. A pokud někdo potřebuje "vítězit", považuje "prohru" za ponižující a "prohrávat dobrovolně" jej nedonutíš. Dávám to do uvozovek, nemyslím to tak karegoricky, je to spíš alegorie něčeho, co je v nás někde v pozadí toho, co děláme. 2) Spousta lidí přichází na sítě, protože je tam sousedka, spolupracovnice, kámoška a chtějí tam být spolu. A spolu pak rozšiřují okruh kamarádek, které si tam prostě povídají. Že můžou o sobě něco vyzradit neznámým osobám je nenapadne.3) Další kategorií na fb jsou ti, kteří přes síť s něčím obchodují a něco prodávají. Ti tam určité údaje vložit musí a jsou rádi, že je to zdarma.

Elynor 16. 8. 2019 | 22:55

… jo a v tom metru jsem se tedy na jednoho pána zářivě usmála a mrkla, jakože mě fakt zajímá, no a jak to dopadlo - přesně tak, jak jsem si myslela, povstal a pustil mě sednout. Inu, od určitého věku holt člověk musí volit jiné metody, než dělat na někoho oči v MHD... jinak si koleduje o úpadek sebevědomí do záporných hodnot. :'(

Elynor 16. 8. 2019 | 22:49

@helza: A jéje. Zeptala jsem se, protože jsem docela obyčejně zvědavá. A protože to nevím. Tvoje vysvětlení je nepochybně zajímavé, to mě fakt nenapadlo, že se lidi mají seznamovat všude jinde, jen ne na seznamce, protože jinak jsou nemožní, a je to pro ně absurdní. Ovšem ani to neřeší ten fakt, že titíž lidé, co by se zřejmě nikdy neobrátili na seznamku, mají profily na sociálních sítích, kde o sobě vyzrazují mnohokrát více, než by museli. A to celému světu. To je to, co neumím pochopit. Tak buď jsem ochotná ty informace vesele poskytovat, tak v tom případě je můžu snad stejně poskytnout i na té seznamce, nebo se zdráhám, aby všichni o mně všechno věděli, na seznamku bych nešla, ale proč to teda troubím do světa jinde? Samozřejmě že to nikdo nemusí vysvětlovat nebo obhajovat, když nechce. Jen jsem se zeptala, kdyby náhodou mi to někdo řekl. Stejně tak zas já nemusím vysvětlovat, proč mě to udivuje nebo zajímá. Ale to bychom taky mohli všichni zdvořile mlčet, a žádná diskuze by tady nemusela být. Mimochodem to o těch 50% jsem ani nepsala já, ale Jana.

Jana 16. 8. 2019 | 21:23

Tak já myslím že na ulici,v metru,tramvaji,a podobném,nikdo nikoho neosloví.Lidi mají své starosti,jsou zamyšleni,jdou z práce.
Pokud se nějakému muži žena líbí,všimne si,počumuje,ale neosloví.To je má zkušenost.
Něco jiného je někde v baru,na tancovačce,na plese,při různých zájmových činnostech,sporu,to ano.

helza 16. 8. 2019 | 20:01

@Elynor: Se mnou se přít nemusíš, já to za ponižující nepovažuji. Tebe překvapilo, že se v tomto smyslu vyjádřilo v anketě 50% čtenářů(ek). Mně to číslo ani nevadí, ani mě neudivuje, popravdě jsem si ho ani nevšimla a je mi to jedno. Každý to přece vnímá po svém a to je podle mne dobře. Navíc 50% z dejme tomu 10. čtenářek (předpokládám, že je jich spíše o dost méně) je 5 a to nevypovídá nic o ničem. Ale ptala ses a já jsem se tedy pokusila nějaké důvody najít. I když si myslím, že každý má právo na svůj, byť v očích druhých jakkoliv podivný názor a nemusí ho zdůvodňovat, nebo dokonce obhajovat ani sám sobě. Jako já jsem se obdobně nedivila a ani se neptala, proč tě to vlastně udivuje a proč tě to zajímá, jenom jsem napsala, proč já si myslím, že to tak je. No, a tak jsem ti to nakonec ještě pořádně zamotala.

Elynor 16. 8. 2019 | 18:18

@helza: Tak v tramvaji nebo metru, jo? No, za chvíli jedu na Letní Letnou. Metrem a tramvají. Můžu to zkusit, jen tak cvičně. Sice těmito dopravními prostředky jezdím denně po Praze už třetí rok a furt jsem se tímto způsobem neseznámila (nepočítám jednoho burana s dvěma psy bez náhubku a bez vodítka, to bylo seznámení dost nežádoucí), ale kdo ví, třeba zrovna dneska tam pojede muž s velkým M, kterého okouzlím svou lepou postavou a významným mrkáním předlouhých řas...

Elynor 16. 8. 2019 | 18:04

@helza: No tak on třeba někdo nechce za životního partnera člověka, se kterým vyrůstal od dětství v jedné vesnici. Třeba by chtěl někoho úplně odjinud, ani ne z vedlejší vsi, ale z jiného kraje a třeba i z jiného státu. Přece není povinné se seznamovat jenom v úzkém okruhu lidí, kde se všichni beztak znají, jak píšeš, takže jaképak seznamování. To je snad taky minulost, že lidi nevystrčili paty ze vsi a hledali si partnera jenom z blízkého okolí. No a představa, že někam přijdu - do knihovny, do restaurace, nebo jinam, jak píšeš - a tam vidím "hele, pěknej chlap". Tak se seberu a půjdu na něj dělat cukrbliky, aby viděl, že jsem volná a mám zájem? To možná tak v těch 15 letech, ale pro dospělé osoby to moc není. To zas přijde dost absurdní mně - a nejde taky dost dobře přijít k objektu svého zájmu, a rovnou na něj vybalit, že mě zaujal, a jestlipak je volný a neměl by taky chuť se seznamovat? Nebo to klasické "upadl vám kapesníček"? Já ti nevím, co z toho je vlastně méně ponižující, než napsat na seznamku.

helza 16. 8. 2019 | 15:49

@Elynor: Jinak pod normálním seznámením si představuji, že někoho někde potkám, v knihovně, tramvaji, metru, nemocnici, v lázních, v restauraci, ve škole, na procházce se psem, kdekoliv, že mě na něm něco upoutá, že je to vzájemné a seznámíme se.Já osobně nepovažuji seznamku za ponižující způsob seznámení, ale i já i beru jako volbu pro toho, kdo jinou možnost jak se seznámit nemá. Což pro pracujícího člověka žijícího ve městě a nemajícího psa, je realitou. I já považuji za nebezpečné uvádět o sobě všechno a zveřejňovat fotky. Na druhé straně uvádět falešné údaje bych považovala za ponižující pro toho druhého, to bych nedělala.

helza 16. 8. 2019 | 15:39

@Elynor: Minulost je minulost, tu bych do toho vůbec netahala.
Ale - dnes žije ve městech necelá 3/4 obyvatel, v to počítaje i města malá. Kolik % těch, které chodí na Dámu je z malých měst a vesnic sice nevím, ale vzhledem k tomu, že velká města poskytují spostu jiné zábavy, je možné, že je to těch 50%. A na takové vesnici, či městečku se všichni znají, chodili spolu do školky, do školy a na rande po celé dospívání. Po celou zimu jsou v obcích různé zábavy a plesy, po celé léto probíhají postupně všude okolo všelijaké letní slavnosti a hody, na které chodí úplně všichni. Už proto, že se sejdou a že je to fajn. Okolo nás jsou například 3 další vesnice - procházkou tak 10 - 30 minut cesty. Takové hody znamenají v každé z nich, i u nás, i 5 dní tancování a všelijakého programu, všichni se na to celý rok těší a všichni se zůčastní. Představa, že by si někdo z mladých tady prostě nikoho nenašel, je naprosto absurdní a představa, že by ho musel hledat na nějaké seznamce je ještě absurdnější. Tak absurdní, že taková dívka, nebo chlapec by pak určitě museli mít pocit, že jsou naprosto nemožní a mécenní.

Jana 16. 8. 2019 | 12:16

Jednou má známá odpověděla na inzerát,pán byl vdovec.
Setkali se v restauraci,povídali o všem možném ,paní se zeptala jak dlouho je vdovcem.
Byl konec ledna.Pán odvětil že paní ve vánoce zemřela.
Otřesená známá se zmohla jen na nějaký dotaz ohledně toho,jestli mu to nepřipadá nějak brzy,seznamovat se.
Pán odpověděl"ale ona zemřela sama,já jsem ji nezabil".

Elynor 16. 8. 2019 | 11:15

@helza: Tak ono je otázka, co se rozumí tou "normální cestou". Byly doby, a někde stále jsou, že ženicha nekompromisně vybrali dceři rodiče. A někdy to dopadlo jako s Vávrou a Maryšou.
Nebo třeba v minulosti bylo běžné, že se slečny určitého věku uvedly do společnosti, speciálně na to se pořádaly společenské události, kam slečnu doprovodili rodiče, nebo aspoň paní matka. A slečna se mohla pýřit a čekat, kdo z přítomných pánů projeví zájem, pak si ho zapsat do tanečního pořádku a hnedle byla seznámená. V trochu volnější formě se to ostatně dělo i v tanečních, když ještě bylo běžné, že všechny slečny po dovršení 15 let chodily do tanečních, neb to patřilo ke vzdělání. Dneska mi přijde, že vlastně už všechny způsoby jsou normální. Jaký je v tom rozdíl, když se například někdo vyfikne, a jde na diskošku s úmyslem někoho tam ulovit, a když napíše na seznamku?

helza 16. 8. 2019 | 09:22

Je možné, že těch 50% "anketiček" považuje za ponižující seznamování se přes seznamku jako takovou. Přijde jim to jako přiznání si, že se nedokáží seznámit normální cestou. Možná jde taky i o cíl onoho seznamování. Pokud hledají "ženicha", pak jim přijde hledat ho přes seznamku jako zoufalý čin, jako projev vlastní neschopnosti. Úplně jiné je, hledat přes seznamku dobrodružství, či přítele, či milence na volný čas.

Jana 16. 8. 2019 | 08:41

kočina-nepsala jsem že se nechám vydírat a fotku posílám!Psala jsem o svých zkušenostech.Na seznamce je jen minimum normálních slušných lidí,kteří se opravdu chtějí seznámit.Většina z nich jsou ti co se jen baví,sběratelé fotek a sexuálních zářezů.Dále obrovské množství ženatých chlapů kteří hledají"kamarádku",tak říkají tomu když ve skutečnosti hledají milenku.
Mám názor že ten kdo se chce opravdu seznámit,nelituje času ani námahy a sejde se naživo i když nemá k dispozici fotku.Normální dospělý zralý člověk přece chápe že se mu každý líbit nebude a pokud je normálního uvažování,dokáže říci druhému že není jeho typ.Alespon já to dokážu.Jenže lidi dnes chtějí mít všechno a hned a včera už bylo pozdě a nejlepší nezvednout zadek od od pc a tak najít partnera.
Nač budu někomu posílat fotku,když stejně prvních pár vteřin naživo při setkání rozhodne jestli se s ním chci ještě vidět nebo ne.A fotku na které je pán stejného věku jak uvádí,aby pohledal lupou,obvykle jsou foceni u cizího auta a o 10-15 let mladší.
To pak je člověk sám na sebe naštvaný že se těšil a připravoval na setkání ,a dorazil nakonec dědeček že má jeden pocit že poslal svého otce.

Elynor 15. 8. 2019 | 20:40

@Jana: Nevím, jestli jsem měla štěstí, vlastně se ani nepamatuju, že by někdo fotku vymáhal. Samozřejmě že jsem se nesetkala se všemi, kdo napsali. Obvykle to vypadalo tak, že přišlo nějakých cca 15 - 20 odpovědí, z toho jsem vyselektovala ty, co neovládali pravopis a nedali dohromady dvě souvislé věty. S ostatními jsem si chvíli něco psala, a když to vypadalo nadějně, navrhla jsem schůzku. To už jich z původního počtu zbyla tak třetina, a z toho tak 3 - 4 opravdu na schůzku přišli. S některými už na druhou schůzku nedošlo, ale tu a tam jsem se s někým vídala delší čas, a vždycky to bylo zajímavé a podnětné. Někdy i docela romantické a jindy dobrodružné. Bavilo mě to.

Elynor 15. 8. 2019 | 20:32

@Lojzička: Co nejelo? Sociální sítě? Facebook jede od r. 2004, twitter od r. 2006, instagram od 2010. Před 10 lety spíš ještě neměl každý v ČR doma rychlý internet, aby to mohl využívat v takovém rozsahu jako dneska, navíc data byla drahá. A nebyly k dispozici v takovém měřítku chytré telefony, které teprve umožnily ten hukot, co se děje dnes. Na tom asi něco bude. Ale pořád tu máme ten stejný princip - lidi bez zábran zveřejní kde co, pod svým pravým jménem, adresou, dávají o sobě všanc neuvěřitelné věci, ale seznamka je ponižující? Dle ankety pro spoustu lidí. No nic, konec konců je to jejich problém, ne můj.

kočina 15. 8. 2019 | 20:10
kočina 15. 8. 2019 | 20:09

@Jana: A to se necháte takhle vydírat obyčejnými trouby? Proč?
Svího času jsem seznamku využívala taky. Byla jsem takhle s kamarádkou z inzerce na dovolené, jak vypadáme, jsme zjistily až s batohem před autobusem Ck a bylo to v poho.
A taky jsem se sešla s více muži s tím, jak píše Elynor, že buď to vyjde nebo ne. Fotku dopředu nedostal nikdo a komu to vadilo, ten se odkopal sám. Ber nebo nech bejt. Já se ho o jeho taky neprosila. Za takové kecy, co píšete, bych ho poslala někam anesešla bych se s ním, i kdyby vypadal jako Brad Pitt a bohatý byl jako Bill Gates.

Lojzička 15. 8. 2019 | 18:11
Jana 15. 8. 2019 | 15:07

To zírám že 55ti procentu lidí přijde ponižující seznámit se přes internet.
Přitom na sociální sítě dávají o sobě,své rodině,svých dětech téměř vše.To co kolikrát člověk slyší co tam některé nány dávají,je u mne na přesdržku/např.facebook/.
Mám známého,ten se kvůli tomu přestal stýkat s určitou skupinou ženských-říká jim "facebookářky".Není příjemné když se vrátíte z nějaké např.turistické akce a okolí na vás už z dálky volá"nic nám neříkej,víme vše,jsi vyfocen na facebooku".
Snad to je nebo mělo být trestné,umístovat tam fotky někoho,kdo o to nestojí,nepřeje si to,nemá o tom ani tušení že ho někdo vyfotil.
Otřesná doba.

Jana 15. 8. 2019 | 14:57

To jste,Elynor,měla štěstí na muže kterým nevadilo že neposíláte fotky.
Obvykle muži chtějí fotku a když napíšete že neposíláte,na setkání na živo nejsou svolni.Jeden mi dokonce napsal at pošlu fotku,že mne oboduje od 1do 10ti a pošle mi výsledek jak jsem dopadla.Jiní zase píší že jsem zřejmě ohavná ,jinak bych fotku poslala,druzí zase že je nehorázné že na profilu nemám fotku,další zase že oni na profilu fotku mají a je ode mne hnusné,zhlédnout jejich fotku a svou neposlat.

Elynor 15. 8. 2019 | 07:50

K anketě - ano, seznámila jsem se přes internet mnohokrát. Vždycky to bylo velmi zábavné a poznala jsem spoustu mužů, mám fůru zajímavých vzpomínek, a nelituju ani minuty, kterou jsem tím strávila. Bylo to velmi poučné, mimo jiné. Ono neuškodí poznat i lidi mimo svou obvyklou komunitu, které by jinak člověk vůbec nepotkal. Ale za prvé - nikdy jsem nečekala, že tam najdu osudovou lásku a budou znít svatební zvony, prostě to byla příležitost, s tím, že se uvidí, co z toho bude. Za druhé - zásadně neuvádím svoje skutečné osobní údaje, a to ani když se ta seznamka dušuje, že je nikomu neřekne. Buď je to anonymní, nebo nazdar bazar. Za třetí - nikdy jsem žádné seznamce nedala za seznámení ani pětník. Na placené seznamky zásadně nelezu. Za čtvrté - nikdy jsem nezveřejnila svou fotku, ani ji žádnému muži neposlala. Čistě z bezpečnostních důvodů. Za páté - to už je k článku - vystupovat na seznamce jménem třetí osoby, a to bez jejího souhlasu a vědomí, to je na facku, ne na šampaňské. To by kamarádka velkým fofrem přestala být kamarádkou.

Elynor 15. 8. 2019 | 07:40

Mohl by mi, pěkně prosím, vysvětlit někdo lidsky a srozumitelně, proč je seznamování na internetu ponižující? Dneska, v době sociálních sítí, kdy lidi o sobě zveřejní bez zábran s prominutím každý prd? A seznámit se na internetu jim připadá ponižující? To fakt nechápu.

Přečtěte si také

Horoskopy

Už ve středu jste na svém. Víte si se vším rady a nic vás nerozhází. Problémy z minulého období jste…

Nejčtenější články

Doporučujeme