Zuzana Navarová nesnášela chození do hudebky, ale dalo jí to hudební základ Profimedia

Zuzana Navarová nesnášela chození do hudebky, ale dalo jí to hudební základ Profimedia

Vystudovala gymnázium a potom Filozofickou fakultu v Praze, učitelský obor čeština-španělština Profimedia
Po škole dokonce jeden rok učila, pedagogická budoucnost ji ale nečekala Profimedia
Žánrově se nedala moc zařadit Profimedia
Byla nenahraditelná, jedinečná, na naší hudební scéně neměla konkurenci Profimedia
5
Fotogalerie

Zuzana Navarová: Zpěvačka, která zpívala pro lidi, víc nepotřebovala

Dnes uplynulo čtrnáct let od její smrti. Protože o svém soukromí moc nemluvila a raději rozdávala radost a silné emoce ve svých písních, téměř nikdo nevěděl, že bojuje s rakovinou. Zpráva o její smrti šokovala. Bylo jí pouhých pětačtyřicet let. Fanoušci na ni ale nikdy nezapomenou. Vlastně to ani nejde. Byla totiž jedinečná. Takové jako ona se už asi nerodí.

Nesnášela hudebku

Narodila se v roce 1959 v Hradci Králové a už od malička zpívala a hrála. Pocházela z hudební rodiny, tatínek byl redaktor hradeckého rozhlasu a úpravce lidových písniček. Chodila do hudebky, což nesnášela, ale dalo jí to základ. Vystudovala gymnázium a potom Filozofickou fakultu v Praze, učitelský obor čeština-španělština. Po škole dokonce jeden rok učila.

Pedagogická budoucnost ji ale nečekala. Muzika ji pohltila stoprocentně už na vysoké. Tam se totiž na jednom studentském mejdanu potkala se dvěma kluky, Vítem Sázavským a Zdeňkem Vřešťálem, a vznikla folková kapela Nerez. Tehdy to bylo doslova zjevení. Fanoušci jásali, nadšení byli i kritici.

Pokračování 2 / 4

Vstoupila do Síně slávy

Kdo to je, tahle holka s brýlemi? Zuzana díky španělštině odjela na půl roku na Kubu, kde se zamilovala do latinskoamerických rytmů. Celý život do sebe nasávala jako muzikantka všechny vlivy, které k ní přišly. Žánrově se nedala moc zařadit, a když v roce 2002 dostala cenu Anděl v kategorii folk, jen se pousmála. O dva roky později, to už byla po smrti, vstoupila do Síně slávy.

Měla období, kdy hodně pila a užívala si. Později v mnoha rozhovorech prohlašovala, že si tenkrát myslela, že život nemá cenu a že vše je otázka peněz. Pak přišel zlom, změnila životosprávu, přestala kouřit, začala pít čaje a cvičit tai-chi. Začala se starat víc o svou duši. To vše se promítalo do jejích textů, které povýšila na poezii.

Pokračování 3 / 4

Neměla konkurenci

Byla nenahraditelná, jedinečná. Na naší hudební scéně neměla konkurenci. Kolem sebe měla vždycky skvělé muzikanty. Když se rozpadl Nerez, vznikla kapela Tres, kde s ní hrál kolumbijský písničkář a vynikají kytarista Iván Gutiérrez. Totéž se opakovalo v seskupení Koa, kde pro změnu exceloval vedle Navarové slovenský nevidomý Mário Bihári.

Pokračování 4 / 4

Utíkala do přírody

V rozhlase ani televizi ji moc nehráli, ale ona si s tím hlavu nelámala. Jako hvězda si nepřipadala a důležití pro ni byli lidé na jejích koncertech. Ty byly ostatně vždy vyprodané. Kromě své muziky skládala hudbu k divadelním představením a napsala dokonce ústřední píseň do pohádky Čert ví proč. Neměla telefon a půjčovala si maminčin. Když mohla, utíkala do přírody. Nosila s sebou dalekohled a pozorovala ptáky. Prý poznala každého.

Čtvrt století patřila mezi naše nejlepší zpěvačky a dokázala zazpívat cokoli. Když 7. prosince zemřela na rakovinu, mnozí plakali. Michal Horáček o ní řekl, že ji není možné nahradit. „Byla zvláštní jev. Českou hudbu nesmírně obohatila, byla ryze autentická a osobitá,“ uvedl textař.

Doporučujeme

Články odjinud