Zvědavost

15. 11. 1999
Povídka od Barbary Nesvadbové, autorky bestsellerů Řízkaři a Bestiář.

Barbara Nesvadbová
Zvědavost

Okolo šesté jsem zaparkovala u Pavilonu a šla nakupovat. Slané mandle, bílé víno a krabičku Marlborek. Zaručený recept jak přežít večer. A noviny. Abych nezapomněla.
Zastavil mne v prvním patře. Prošedivělý, vousatý čtyřicátník se třemi kravatami v ruce. Ptal se, která z nich se nejlépe hodí na pohřeb. Zvláštní způsob seznamování...
Doporučila jsem tu nalevo, i když - všechny byly stejně černé. Šel zaplatit. Přes sklo výlohy butiku jsem ho ještě chvilku pozorovala. Mohl být jedině chirurg, gynekolog, nebo houslista. Poznala jsem to na rukou, když platil u pokladny. Jakákoliv jiná práce byla pro jeho štíhlé, dlouhé prsty nemyslitelná. Raději jsem odešla.
Dohonil mne na parkovišti. "Mohu vás někam odvézt?" "Ne, děkuji. Jsem tu bohužel autem." Ono bohužel mi jaksi mimovolně ujelo. Freude, Freude... Pousmál se. Docela mile. "Co budeš večeřet?" Najednou mi tykal. "Slané mandle." Odpověděla jsem. "Vyměnila by si je za pozvání na sushi?" Většinou nejsem ochotna vyměnit slané mandle za nic na světě. Ale domů se mi nechtělo. Tak jsem souhlasila.
Dovezl mne k sobě do bytu. Kupodivu jsem se ani moc nezdráhala. Tomu, že v Japonsku žil a že je na přípravu sushi odborník, jsem docela ochotně uvěřila. Při zjištění, že má v kuchyni jen rýži a sójovou omáčku, jsem chtěla zahrát ukřivděné překvapení. Pak jsem si ale řekla, že snad ani není třeba.
"Co děláš v létě v Praze? A sama?" Ptal se zvědavě. "Tenhle týden jsem se prokousala Musilovým Mužem bez vlastností, což považuji za svůj největší prázdninový výkon. Na příští týden plánuji Chalupeckého Umění dnes." Moje odpověď ho kupodivu neznechutila a vyslýchal mne dál. "Čím se živíš?" "Studuji." Procedila jsem mezi zuby a šla zkoumat jeho knihovnu. Nechtělo se mi vysvětlovat, že všichni kamarádi zmizeli po Evropě, že s nimi jsem jet nechtěla, protože představa garde mne děsí. Že s každým ze svých milenců vydržím nanejvýš víkend, rozhodně ne dovolenou. A že na mé rodině mne sice spousta věcí fascinuje, nejvíce to, že všichni její členové bezpečně vědí, co je pro mne nejlepší. A že jejich doporučení pro život mne dokáží tak vytočit, že je pak nejméně čtrnáct dnů nemusím ani vidět. V zajetí oněch "že" a přemýšlení nad jeho otázkou, proč jsem celé léto v Praze, jsem prozkoumala celou jeho knihovnu i malý byt. Byt byl pečlivě uklizen. Nechybělo zrcadlo a stopy po šminkách. Stopy po ženě. Že by manželka? Ložnici vévodil klavír. Takže ani gynekolog, ani houslista, ale klavírista. "Kde hraješ?" "V orchestru." Neupřesnil v jakém. A já se neptala. Proč taky?
"Co budeš dělat až dostuduješ?" Zajímal se on dál. "Pořídím si tři děti, psa a manžela." Zasmál se. Mně však moje odpověď příliš vtipná nepřipadala.
Zajímalo mne, pod jako záminkou mne odsud, ze sedačky, dostane do postele. Musíme překonat nejméně dvacet metrů směr ložnice. Doufám, že bude alespoň trošku originální. Co bude pak? Sex. A pak? Krátký rozhovor? Mlčení? Nebo snad cigareta? Ne cigareta ne, vypadá to tu na nekuřácké prostředí, paní domu by se určitě zlobila, kdybych si bez jejího svolení zapálila. Jedině, že bych jí pak zatelefonovala a slušně se zeptala: "Zrovna jsem se milovala s vaším mužem. Mohu si teď, prosím, zapálit ve vaší posteli?"...
Nakonec mne tam odvedl. Za ruku. Ani se nezeptal a začal se svlékat. Mlčky jsem mu podala kondom. Zakroutil hlavou. "Nejseš příliš romantická." To mám snad věřit na lásku na první pohled?" Zasmála jsem se. "V životě jsem nepotkal tak sarkastickou ženskou. Byla jsi ty někdy zamilovaná, Karlo? Asi ano. Asi jsi byla. Ale ten někdo ti musel hodně ublížit, viď?!" Stála jsem ve spodním prádle vedle jeho postele. Opravdu jsem neměla chuň si vylévat srdíčko. Ono vlastně ani nebylo o čem mluvit.
Sex ušel. I když, na to, jak dobře řídil, mohl být lepší.
Přemýšlela jsem, proč vlastně jsem v jeho posteli. Zvědavost. Ano, prachobyčejná zvědavost je důvod, proč jsem teď v téhle posteli. Nechci si nic dokazovat, nechci navazovat žádný nový vztah, ani slyšet, že mne někdo má rád. Důvodem, proč jsem skoro každou noc v jiné posteli je prachobyčejná zvědavost.
Zapálil si doutník. Doutníky mi voní. Můj otec je kouříval, když jsem byla dítě. Od té doby mám pro doutníky slabost. Kouř z doutníku rozpustil bariéry a já se vrátila k naší předpostelové diskusi. "Víš, možná jsem byla zamilovaná. Možná to nebylo úplně bez problémů, ale dnes vím, že daleko horší, než nešňastně milovat je nemilovat vůbec. Daleko horší, než takzvaná zamilovanost, jsou chvíle, kdy zjistíš, že láska zmizela. Neznámo kam. Prostě se rozplynula. Njednou není." "Jako ty, Karlo, jsem filosofoval asi v patnácti." Schladil mne. "Mluvím sice jako stařec. Ale dnes už vím, že v životě nastanou okamžiky, které jsou mnohem horší, než zamilovanost, nebo prázdnota. Okamžiky, které nepřebiješ ani alkoholem, ani dobrým doutníkem, ani sexem s mladou blondýnou, která čte o volných večerech Roberta Musila." Vlastně mne trochu urazil. Uvědomila jsem si, zatímco si on, nahý, s doutníkem v puse, zkoušel nově zakoupenou černou kravatu. "Kdo ti vlastně umřel?" Zeptala jsem se, předstírajíc nenaštvanost a trochu i zájem. "Manželka." Odpověděl.

Copyright Barbara Nesvadbová
Publikování nebo šíření povídek je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu autora.

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

S blížícím se koncem, týdne jste aktivnější a činorodí. Nebojíte se vyzkoušet nové postupy a novinky, a navíc jim prakticky hned rozumíte. V tomto ohledu byste si zasloužili metál! V…

Nejčtenější články

Doporučujeme