Zvládněte let bez strachu a ve zdraví

10. 7. 2012
Zvládněte let bez strachu a ve zdraví
Cestování letadlem je zpravidla nejsnazším a nejrychlejším způsobem jak se dostat na zvolené místo. Jakkoli je zážitek v nebesích fascinující, vždy se jedná o únavnou záležitost. I když jste ve výborné formě, neznamená to, že se vaše tělo s letem snadno vyrovná. V následujících řádcích vám nabízíme cenné rady jak v pohodě zvládnout pobyt deset kilometrů nad zemí.

Vyleťte s lehkým žaludkem

Cestujeme-li ráno, dopřejme si kvalitní snídani o vysoké nutriční hodnotě. Té však nedosáhneme přecpáním se nebo snědením hemenexu či párků, nýbrž specifickými potravinami, které slouží jako zdroj energie pro náš organismus. Vyhýbejme se slaným věcem, neboť sůl zadržuje vodu a výsledkem jsou pak oteklé nohy, ruce a oční víčka. Raději zvolme celozrnný chléb s marmeládou, medem či javorovým sirupem, celozrnné sušenky, ovesnou kaši nebo müsli s čerstvým rozmačkaným ovocem. Na cestu se nám hodí drobné svačinky v podobě sušeného či čerstvého ovoce (rozinky, hroznové víno), mrkve, ovocných přesnídávek, dýňových a slunečnicových semínek.

Úspěšně zaženou hlad a máme je kdykoli k dispozici v příručním zavazadle. K pití zvolíme bylinkový čaj, čistou vodu, vodu s medem, s javorovým sirupem nebo ovocnou šťávu ředěnou vodou pro vyrovnanou hladinu cukru v krvi. Atakují-li nás zažívací potíže, před odchodem vypijme šálek mátového čaje. Během letu se totiž plyny ve střevech rozpínají a s tímto léčivým nálevem si ušetříme potíže s nadýmáním. Pro „cestovní den“ vynecháme černý i zelený čaj a kávu. Kofein totiž povzbuzuje nadledvinky, zvyšuje napětí a toho si během cestování užijeme dostatečně.

Beze strachu do oblak

Zjistíme-li, že náš let je zpožděný, došli jsme na jiné odletové místo nebo se nám ztratily kufry, je čas na „Bachovu první pomoc“. Krizová esence nás zachrání při nenadálých a neočekávaných událostech a zbaví nás i strachu z létání. Čtyři kapky do pití či jedna pastilka zafunguje přímo zázračně.

Obrana v nebesích

Dýchání suchého, recyklovaného vzduchu v kabině je zátěží i pro ten nejvýkonnější imunitní systém. Nejenže si s ostatními cestujícími po dlouhé hodiny vyměňujeme své bakterie a viry, nýbrž i naše přirozené filtry (nos, hrdlo, plíce, oči) se vysušují a jejich účinnost se snižuje. Kromě toho není zrovna příjemné dýchat mikroby, které na vás z bezprostřední blízkosti chrlí smrkající a kašlající soused. Vlastní obranyschopnost však můžeme výrazně podpořit následujícími opatřeními.

Tři dny před odletem užívejte:

  • vitamin C v přírodní formě (vodu s citronem, šípkový čaj, acerolu, rakytník, černý rybíz),
  • zinek (dýňová, slunečnicová semínka, vlašské ořechy, mandle),
  • třapatku nachovou (Echinacea purpurea).

Silná trojka

Nakapejte (připravte si vše ještě před letem) na vlhký ubrousek rostlinnou silici z eukalyptu globulu (není vhodný pro děti do 6 let, proto jej nahraďte eukalyptem radiata), tymiánu a levandule úzkolisté (od každého jednu kapku). Tři kusy aromaterapeutických ubrousků vložte do igelitového sáčku a přibalte do tašky do letadla.

Bydlištěm nežádoucích mikrobů je i kapsa na sedadle před vámi. Cestující do ní ukládají různé věci, včetně posmrkaných kapesníků, je tudíž lepší se tomuto místu vyhnout. Před tím, než použijete sklápěcí stoleček, jej raději otřete připraveným „aromaterapeutickým ubrouskem“ a nikdy na něj přímo nepokládejte jídlo (například rohlík). Setkávám se i s nezodpovědnými spolucestujícími, kteří klidně na stolek položí použitou plenku po přebalení miminka. Využijete-li v letadle toaletu, před spláchnutím přiklopte prkénko (uchopte ho do papírového kapesníku, ne holou rukou). Tím zabráníte úniku všech možných mikrobů do vzduchu. Na očistu rukou raději použijte „aromaterapeutický ubrousek“, který má silné dezinfekční účinky.

Vyrovnejte tlaky

Během letu dochází k náhlým změnám tlaku vzduchu. Jak letadlo nabírá výšku (to samé platí i při přistávání), můžete cítit tlak ve středním uchu. Máte-li navíc rýmu či alergii, Eustachova trubice je oteklá a způsobuje potíže.

Tlak v uších můžeme úspěšně stabilizovat tímto jednoduchým cvičením: Zhluboka se nadechněte a poté si palcem a ukazováčkem pevně stiskněte nos. Zavřete ústa a snažte se nosem jakoby vydechnout. Vydržte dle svých možností. Až ucítíte, že potřebujete kyslík, uvolněte nos a vydechněte. Chvíli volně dýchejte a v případě potřeby cvičení opakujte.

Při pobytu nad zemí se snažte pravidelně polykat a cucejte eukalyptové, šalvějové či tymiánové bonbony. Nejen kvůli zalehnutí uší při vzletu a přistání, nýbrž i jako prevenci proti cirkulujícím bakteriím a virům na palubě letadla.

Procházka na palubě

Během letu je velmi důležité se kvůli krevnímu oběhu hýbat. Zůstaneme-li totiž dlouho strnulí, náš krevní oběh se zpomalí, krev se začne hromadit v některých částech těla (zejména v dolních končetinách) a vytvoří sraženiny. Vzniká hluboká žilní trombóza, která v případě zanesení sraženiny do srdce nebo mozku může mít osudné následky.

Tři dny před cestou užívejte třikrát denně:

  • čaj nebo tinkturu z jinanu (vynechejte, užíváte-li léky na ředění krve – Warfarin, Coumadin, Acylpirin…),
  • česnekovou tinkturu,
  • sušené extrakty (kapsle) z vinné révy nebo kaštanu,
  • kaštanový gel na mazání lýtek.

Těsně před odletem

Máte-li obavu ze vzniku krevní sraženiny nebo patříte do rizikové skupiny, vyhněte se konzumaci zelené zeleniny v den odletu. Tento druh totiž obsahuje vysoké dávky vitaminu K, který zvyšuje srážlivost krve. Neužívejte léky na spaní a na uklidnění, způsobují uvolnění veškerého svalstva, což vede k rozšíření cév a tím ke zpomalení toku krve.

Během letu

Po příchodu na letiště požádejte u odbavovací přepážky (check in) o sedadlo v uličce (v cizině stačí říct, „aisle, please“, vyslov „ail plíz“). Pro vaše dolní končetiny se tak vytvoří více prostoru. Po vzletu si povolte opasek, čímž si zajistíte snadnější průtok krve pánevní oblastí.

Na palubě letadla je ve vzduchu nižší obsah kyslíku a také nízká vlhkost, což v organismu vyvolává rozšíření cév a tím zpomalení toku krve. Proto je důležité se protáhnout, zahýbat končetinami a projít se.

Po příletu

Až dorazíte do hotelu, dolní končetiny osprchujte studenou vodou, lehněte si na záda a opřete nohy na deset minut nahoru o zeď, abyste ulevili žilnímu systému. Po dobu tří dnů znovu užívejte to, co jste aplikovali tři dny před letem.

Pamatujte, že trombóza se může objevit i s odstupem 14 dnů po letu (platí i pro déletrvající cestování autem či autobusem). Pocítíte-li tedy zdravotní potíže (bolest na hrudi, potíže s dechem, pocit nedostatku vzduchu, vykašlávání krve), neprodleně vyhledejte lékaře.

Zdroj: Moje Zdraví

ČTĚTE TAKÉ:
Cameron Diaz: Jestli s mužem, nebo ženou, to je mi jedno. Hlavní věc je sex!

ČTĚTE TAKÉ:
V jakých robách se blýskly celebrity ve Varech?

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Ke konci týdne se cítíte báječně a pořád se držíte na špici kariérního žebříčku. S nadřízeným problémy nemáte, právě naopak. Podporuje vás v nápadech, se kterými stále přicházíte. Jen si…

Nejčtenější články

Doporučujeme