Žvýkačky a hubnutí: Přísně zapovězeno, nebo povoleno? | Foto: iStock

Foto: iStock

Žvýkačky a hubnutí: Přísně zapovězeno, nebo povoleno?

Dbáte-li i během hubnutí na každičký detail, možná vás bude zajímat, jak je to s hubnutím a žvýkáním žvýkaček. Jsou vhodné, nebo je lepší na ně zapomenout?

Pocit hladu při žvýkání je mýtus

Žvýkačky mají ve vztahu k hubnutí docela špatnou pověst. Žvýkáním žvýkačky se údajně zvyšuje vylučování enzymů podporujících trávení a některých dalších látek, které se na něm podílejí. Tím je údajně umocněn pocit hladu, který svádí k porušení diety. Jenže některé nové studie naopak naznačují prospěšnost žvýkání ve vztahu k redukční dietě.

Margit Slimáková radí, jak držet půst. Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Žvýkání snižuje chuť na svačinky

Zajímavá studie vědců Marion Hetherington a Martina Regana zaměřená na regulaci chutě k jídlu ve vztahu k žvýkání žvýkaček ukázala, že žvýkání má potenciál potlačit chuť mlsat či svačit mezi jídly. Dle vědců může žvýkání dokonce přispět i k dřívějšímu pocitu sytosti. Účastníci studie žvýkali žvýkačku každou hodinu po dobu alespoň 15 minut. Výsledky studie dále ukázaly, že žvýkání pravděpodobně snižuje i energetický příjem hlavního jídla.

Pokračování 3 / 5

Zmenšuje velikost svačin!

Zmíněná studie též naznačila, že pokud její účastníci pravidelně žvýkali a poté si mezi jídly dopřáli svačiny, měly tyto svačiny až o 10 % menší objem než svačiny, které byly konzumovány v době, kdy účastníci studie žvýkačky nežvýkali. Je zřejmé, že se v tomto případě pocit nasycení dostavil o něco dříve, než když účastník nežvýkal.

Pokračování 4 / 5

Další „žvýkací“ plusy

Dle vědců může být žvýkání žvýkaček bez cukru součástí preventivních opatření zamezujících vzniku zubního kazu. Vhodným sladidlem se z tohoto pohledu jeví sladidlo xylitol. Ten dokáže potlačit růst nežádoucích bakterií, což je z pohledu prevence velmi žádoucí, zejména pak v mezizubních prostorech.

Pokračování 5 / 5

Žvýkačkové minusy

Žvýkání má ale i stinné stránky. Žvýkačky s cukrem nejsou pochopitelně pro zuby dobré, neboť podporují vznik zubního kazu. Žvýkačky slazené sorbitolem či xylitolem, ten se zdá být o něco výhodnější, příliš neprospívají trávení. Pokud je užívání žvýkaček velmi časté, může u citlivějších jedinců způsobit průjem či lehké nevolnosti. Z tohoto pohledu žvýkačky neprospívají kupříkladu osobám s tzv. dráždivým tračníkem.

Doporučujeme

Články odjinud