TIP č. 1 poblíž obce Lužnice

TIP č. 1 poblíž obce Lužnice

TIP č. 1 z Lužnice do Klece
TIP č. 2  Sv. Václav
TIP č.  Mezi Lysou a Nymburkem
TIP č.2 Cestou do Káraného
6
Fotogalerie

Nenáročná cyklistika: 4 skvělé tipy pro milovníky nenáročných rovinek

Mnoho rekreačních sportovců holduje cyklistice, ne každý je však milovníkem dlouhých stoupání a prudkých sjezdů – toho však budete pro tentokrát ušetřeni! Máme pro vás 4 tipy pro příznivce nenáročné cyklistiky v pěkné krajině.

1. TIP: Třeboňsko – cyklistický ráj!

CHKO Třeboňsko je půvabná a převážně rovinatá krajina na jihu Čech. Třeboňsko je zelené; lesy střídají malebné jihočeské vesničky, četné rybníky, louky, pole a pastviny. Třeboňsko je skutečný cyklistický ráj, na své si zde přijdou zejména milovníci méně adrenalinové cyklistiky – terén je převážně rovinatý, síť cyklostezek hustá a dobře značená.

Krásné jsou kupříkladu trasy mezi Veselí nad Lužnicí a Lomnicí nad Lužnicí, ty se vyznačují zejména romantickou soustavou rybníků s půvabnými názvy, např.: Naděje, Láska, Víra, Dobrá Vůle, Blaník atd. Moc pěkná je také cyklostezka podél Nové řeky; cestou můžete zavítat k pomníku Emy Destinové, prohlédnout si Novořeckou baštu a chráněné Novořecké močály. Za výlet jistě stojí i návštěva pěkné Třeboně a největšího rybníka v Čechách – Rožmberka. Možná se zde necháte zlákat i známou jihočeskou cyklotrasou „Okolo Třeboně“.

Podrobnosti najdete na: www.trebonsko.cz/cyklisticka-naucna-stezka-okolo-trebone.

2. TIP: Dolní Pojizeří – zelené rovinky kousek od Prahy i Hrabalovo Kersko

Dolní Pojizeří leží severozápadně od Prahy, krajina je tu rovinatá, pole střídají smíšené lesnaté porosty. Oblast protkávají dvě řeky, menší Jizera a větší Labe, to si mohou cyklisté dosyta „užít“ během jízdy po Labské cyklostezce. Cyklisticky velmi atraktivním územím jsou i lesnaté rovinky mezi městy Stará Boleslav, Předměřice a Lysá nad Labem. Lesy křižují desítky kilometrů značených i neznačených stezek – často silniček se zákazem vjezdu motorovým vozidlům!

Další cyklisticky nenáročnou (přesto však atraktivní) lokalitou je přírodní park Kersko – Bory. Kersko proslavil Bohumil Hrabal a cyklisté se zde mohou vydat v jeho šlépějích. Lehce zvlněné terény pak nabízí bývalý vojenský prostor poblíž Milovic a Přírodní park Jabkenicko s nedalekým zámkem Loučeň a unikátní oborou. V posledních dvou lokalitách je nutné trasu pečlivěji naplánovat, aby splňovala podmínky pro méně náročné jezdce.

Tip na pěkný nenáročný výlet najdete například zde: http://cykloturistika-nymburk.borec.cz/trasy_polabi/hrabalova.html

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

3. TIP: Polabí a líně se vlnící Labská cyklostezka

Cyklostezka podél Labe nabízí poklidněji orientovaným cyklistům celou řadu pohodlných rovinatých úseků. Například poměrně novou asfaltovou stezku vhodnou i pro bruslaře vedoucí z Lázní Toušeň do Kostelce na Labem – po cestě jsou odpočívadla i herní prvky pro děti. Pěkná je i cesta mezi Lysou nad Labem a Nymburkem poblíž přírodního parku Kersko – Bory. Z Nymburka pak stezka pokračuje po rovinatém asfaltu.

Podrobnosti o jednotlivých úsecích najdete na stránkách cyklostezky: www.labskastezka.cz, www.labska-cyklostezka.cz

4. TIP: Údolím Ohře, aneb na Karlovarsku je dobře!

Místy velmi půvabným údolím Ohře nás provede národní cyklotrasa č. 6. „Štestka“ je převážně asfaltová v některých úsecích zpevněná štěrkem. Asi nejméně náročný úsek leží mezi Chebem a Mostovem. Na celé cyklotrase, která je dlouhá 102 km, najdeme však i několik převýšení – a tak je nutné, pokud se jim chcete vyhnout, trasu dobře naplánovat. (Několik mírných kopců najdeme především mezi Kynšperkem a Hlavnem a dále také za romantickými Svatošovskými skálami a před obcí Bor a Strážný.)

Vše o trase najdete na: www.kr-karlovarsky.cz/cyklo/cyklotrasy/Stranky/Cyklostezka_ohre.aspx

Doporučujeme

Články odjinud