Brigita (35): Kineziologie mi změnila život

Brigita (35): Kineziologie mi změnila život

Alternativní medicína má mnoho tváří. Kineziologie patří mezi ty, které zaručeně fungují, a v některých osvícenějších zemích (Maďarsko) ji dokonce proplácejí zdravotní pojišťovny. V Čechách ještě tak daleko nejsme. Musí nám stačit, že čím dál víc lidí tomuto způsobu věří.

Snad i proto, že sami na sobě vidí, jak to všechno funguje. Vždyť co je příjemnější, než uvést do života věci, které nás léta trápily a stagnovaly. Jedna z vás, která kineziologické odblokování absolvovala, se vám na závěr svěřila se svým příběhem.

Jak to funguje?

Princip kineziologie spočívá v tom, že certifikovaný terapeut jemným tlakem na klientovo předloktí zjišťuje svalovou odpověď na otázky. Je nutné ptát se tak, aby šlo odpovídat ANO/NE. Pak „nahodí“ klientovi číslo - věk, kdy měl blok nastat. A většinou z klienta obratem vypadne odpověď.

„Ta první zpravidla bývá správná, já to ještě ověřím a pak už cílenými dotazy vedu klienty k řízenému prožití situace. Vlastně vytahujeme zasuté vzpomínky z nevědomí – asi jako když něco vyvezete ze suterénu na terasu, kde na to zasvítí sluníčko a vy se na to podíváte novýma očima,“ říká kinezioložka Ivana Jaitnerová. „Díky nově získanému nadhledu situaci zvládnete vyřešit k vaší spokojenosti, blok se rozpustí a vše bude tak, jak být má,“ ubezpečuje kinezioložka.

Kolikrát?

Pokud jste se právě zaradovali, že si skočíte na kineziologii, terapeut vás trochu chytí za ruce a raz dva tři, je po problému, budete zklamaní. „Tak jednoduché to opravdu není,“ usmívá se Ivana Jaitnerová. „Většinou je zapotřebí přijít alespoň třikrát, s minimálně čtrnáctidenním, ale klidně i větším odstupem. Při sezení se věci otevřou a pak se musí nechat prostor pro čištění. První týden je čištění nejintenzivnější – klienti mi kolikrát říkají, že se nestačí divit, jak se všechno rozpohybuje,“ usmívá se terapeutka.

S jakými problémy kineziologie může pomoci?

Jedním slovem by se dalo říci – všemi. „Lidé sem chodí nejčastěji se vztahovými problémy, ale řešíme i potíže s kariérou, proč se lidé nemohou odlepit z místa. Také občas pátráme po příčině zdravotních trablů,“ vypočítává nejrůznější důvody klientů terapeutka.

A co děti?

Možná vás napadne, že by kineziologie mohla pomoci i vašim ratolestem. „Ano, kineziologie pomáhá i dětem, prakticky od novorozenců. Jenom se do zhruba čtyř, pěti let odblokovávají přes maminku. Některé čtyřleté děti samy zvládají odblok v pohodě, další nejsou zralé ani v pěti letech. Je vždy lepší, když u toho to děcko je, i když pracuji s maminkou – kolikrát se zdánlivě bezdůvodně rozpláče, zkrátka je na něm vidět, že se něco děje,“ vysvětluje Ivana Jaitnerová.

Metoda pro (skoro) každého

Kineziologické odblokování může podstoupit skoro každý. „Důležité je, aby člověk chtěl se svým životem něco udělat, někam se posunout. Za svou mnohaletou praxi jsem měla jen několik klientů, kteří i přes odblokování nechtěli nic dělat, pracovat na sobě, a chodili si jen pro energii. A tak jsme se rozloučili,“ krčí rameny kinezioložka. Jinak neexistují žádná zdravotní omezení. „Snad jen v případě antidepresiv je práce trochu ztížená, ale ne nemožná. Antidepresiva fungují jako vypínač emocí, a popravdě, je opravdu jednodušší zmáčknout vypínač – spolknout pilulku, než si sáhnout do sebe a probolet si nezbytné. Ale pokud člověk opravdu chce, ani antidepresiva mu nezabrání.“

Brigita (35) – Kineziologie mi změnila život

„O kineziologii jsem se dozvěděla od kamarádky. Volala mi, absolutně nadšená, hned jak odešla ze sezení. Popisovala mi, co se dělo a její vyprávění bylo plné slov jako – naprostá pecka, byl to masakr, sáhla jsem si na dno ale stálo to za to. Všechno popisovala natolik nadšeně, že jsem okamžitě získala pocit, že TOHLE je to, co potřebuju, abych se ve svém životě přestala motat v bludném kruhu a odlepila se z místa. A od myšlenky k činu bylo hodně blízko. Okamžitě jsem zavolala a domluvila si termín.

V den, kdy jsem šla na první odblok, jsem byla nervózní jak prvňačka. Od kamarádky jsem věděla, že první sezení bývá nejhorší – nejvíc si člověk sáhne do sebe, na to, co doufal, že vlastně už neexistuje. Přivítala mě drobná paní, která mi byla od pohledu sympatická. Nejprve se mě zeptala na datum narození, čísla rozhodila do numerologické mřížky a napřímo se zeptala – proč se nevěnujete tomu, co máte dělat? Pokrčila jsem rameny, že nevím kudy do toho. Ten den byl pro mě emočně hodně náročný, hodně jsem si tam pobrečela, ale světe div se – začalo se to hýbat a čistit. Další objednání mi bylo doporučeno po třech týdnech. Při každém sezení se otevírají tři bloky, víc ne. Popravdě se nedivím, měla jsem dost i po těch třech.

Druhé sezení bylo úplně jiné. V kartách mi už nevyšla pasivita, ale něco, co jsem se snažila vytěsnit a tvářit se, že nic takového nechci. Ale co bylo mnohem zajímavější – při tomto odbloku jsem přišla na to, proč nevydržím v žádné práci a nedaří se mi. Ač se to zdá neuvěřitelné, původ to mělo ve volbě střední školy, která mi byla stanovena mámou. Tam začal můj pocit, že pracovat je dřina, otročina, která člověka nesmí bavit a není za ni moc peněz. A děly se věci. Jakmile jsme to takto otevřely, přišla příležitost, dělat to, co celý život stejně dělám pro známé zdarma. Zatím je po druhém sezení teprve týden, ale i teď vidím, jak moc se věci zase daly do pohybu. Ještě přijdu minimálně jednou, a jsem moc zvědavá, jaké tři bloky zase vyplují na povrch.

Jedno je jisté už teď – kineziologie mi absolutně změnila život, a tu změnu vnímám jednoznačně pozitivně. Pokud se nebojíte si sáhnout sami do sebe a trochu se porochňat ve svém duševním bahýnku, říkám vám na rovinu – jděte do toho,“ končí své vyprávění přesvědčeně paní Brigita.

Ovšem pozor, ne všechny alternativní postupy jsou v pořádku, jak ukázal dokument České televize Obchod se zdravím

Doporučujeme

Články odjinud