Než začnete hubnout. Ty nejdůležitější věci, které si musíte srovnat nejen v hlavě!

Než začnete hubnout. Ty nejdůležitější věci, které si musíte srovnat nejen v hlavě!

Poslední chvíle před startem jsou u hubnutí stejně náročné jako samotná cesta za lepším a zdravějším tělem. Budete si muset srovnat pár věcí - v hlavě, v ledničce a také u odborníků.

Málokterý dietář začátečník si to uvědomuje, ale to, jak se na hubnutí připravíte, v podstatě rozhoduje o tom, jak při něm nakonec uspějete. Protože nový životní styl s sebou nese spoustu změn ve většině sfér života, je hubnoucí přípravka stejně důležitá jako následná pevná vůle a sebekontrola. Víte ale, co všechno byste si měli před startem zjistit, za kým zajít a co koupit?

OSOBNÍ REVIZE

Na začátku musíte znát důvod, proč to chcete podstoupit. Zda je vaším motivem zdraví, lepší pocit ze sebe sama nebo poporodní návrat do starých džín. Každý motiv vás totiž vyšle trochu jiným směrem. Na druhém místě by mělo přijít uvědomění si, že změna, do níž se právě chystáte pustit, bude chvíli trvat a měla by váš životní styl ovlivnit už napořád.

„Pak je čas položit si otázku, v jaké se právě nacházíte životní situaci. Jak to máte nastavené v práci, rodině, jste-li v pohodě finanční i psychické. Změnit životní styl totiž vyžaduje čas, energii i klidné zázemí,“ vysvětluje výživová poradkyně z týmu Petra Havlíčka Mgr. Adela Marečková s tím, že nefunguje-li vám jiná část vašeho života, měli byste ji zkusit vyřešit dřív než nespokojenost s postavou.

„Po dietě totiž mnozí nesprávně sahají ve chvíli, kdy mají nepříjemný pocit ze svého života. Podléhají totiž mylné domněnce, že nápravou postavy se jim změní třeba partnerský vztah. Ale ono to paradoxně funguje opačně. Jestliže si dokážete srovnat to, co vám jinde nefunguje, hubnutí se často rozjede samo anebo jde lépe. Zato s depresí z rozpadu manželství se vám pravděpodobně nic nepodaří,“ dodává poradkyně.

ZDRAVOTNÍ STAV PŘEDEVŠÍM

Máte-li všechno vyřešené, podívejte se sebekriticky na to, v jakém jste zdravotním stavu. Této otázce byste měli věnovat tím víc pozornosti, čím více kil se chcete zbavit. „Hubnout se většinou snaží lidé s výraznou nadváhou či obezitou a ti už mívají řadu problémů, jež je nutné zohlednit. Je potřeba vědět, není-li třeba vybrat speciální dietu,“ upozorňuje Mgr. Marečková.

Podle jejích zkušeností totiž nevhodně zvolený jídelníček, tedy takový, který něco výrazně – a bez konzultace s lékařem či odborníkem – omezuje, může na rozdíl od zdravého hubnoucího nemocnému obéznímu značně ublížit.

AKTUÁLNÍ FYZIČKA ROZHODUJE

„A teď otázka na tělo: V jaké jste kondici? A pokud mluvíme o kondici, pak určitě nejen o tepové frekvenci při zátěži. Ta je sice důležitá, ale stejně tak je nutné vědět, jakou máte pohybovou historii. To znamená, jak je na tom váš kloubní i svalový aparát, což vám prozradí po vyšetření každý dobrý fyzioterapeut,“ doporučuje poradkyně.

Návštěva u něj vám usnadní i rozhodování, jakému pohybu se budete při hubnutí věnovat. Jestli bude lepší začít jógou, nebo jste připraveni vrhnout se hned na něco drsnějšího. A v tomto kontextu pro vás má Adela Marečková ještě jednu radu: „Před hubnutím si vyberte někoho, kdo vás povede, povzbudí a poučí, kdykoli to bude třeba. Nemusí to být přímo trenér, ale třeba kouč, kamarádka nebo partner. Se zasvěceným průvodcem vám to však půjde při pohybu i jídelníčku vždycky lépe.“

NA TALÍŘI

Ještě je potřeba podívat se na zoubek jídlu. Jde snad o ten nejkomplikovanější kousek hubnutí. Protože můžete mít přehled o tom, co je zdravé, ale nebude vám to nic platné, pokud netušíte, kolik čeho máte sníst. „Jestliže se nevydáte za výživovým poradcem, doporučuji se aspoň podívat na internet, kde najdete spoustu serverů, jež vám dokážou spočítat, kolik kalorií vzhledem ke své zátěži a aktuálnímu fyzickému stavu odhadem přijmout.

Stačí jen do tabulky vyplnit malý dotazník a budete vědět, co potřebujete,“ nabízí jednoduchou cestu ke správnému jídelníčku výživová poradkyně s upozorněním, že je třeba počítat s faktem, že získaná doporučení nebudou samozřejmě individuálně cílená a pro osoby se specifickými potřebami (jako jsou nemocní s diabetem, poruchou metabolismu lipidů nebo dnou) nejsou zcela vhodná. Tyto „navigátory“ by měli využívat jen ti, kteří jsou zdravotně zcela v pořádku a jejichž životní tempo se zásadně neodlišuje od průměru. Z toho plyne, že i sportovně velmi aktivní jedinci by tuto variantu neměli volit a měli by spíše využít individuálního poradenství.

KONTROLA VE SPÍŽI

Než začnete hubnout, projděte si ledničku a zdravým rozumem vyhodnoťte, jestli všechno, co v ní máte, je pro vás dobré. „Není třeba dělat radikální čistky. Dívejte se na to spíš v kontextu. Jste-li mámou dvou dospívajících štíhlých synů a jako jediná v rodině máte problém s váhou, přece nevyhodíte vše, co byste sama neměla.

Pokud už budete něco vyhazovat, protože víte, že se opravdu neudržíte, pak jen se souhlasem rodiny, která bude svědkem vaší změny, a hlavně po domluvě, že to bude z její strany pro vás podpora,“ upozorňuje Marečková.

„Také své klientky varuji před tím, aby zbytečně nevařily dvakrát. Staly by se tak otrokyněmi kuchyně a do nového životního stylu by rychle ztratily chuť. Raději si připravte recepty, které snadno upravíte pro rodinu i pro sebe. Třeba můžete připravit masovou směs s rýží a sobě odebrat dřív, než do ní vlijete smetanu. Zdravější vaření je jednodušší, než si lidé myslí,“ říká Marečková.

JASNÉ ZAMĚŘENÍ

Všechno nachystáno, probráno a vyřešeno? Teď se na svou cestu nalaďte. „Zaměřte se už před hubnutím na sebe. Začněte si zvykat, že musíte sledovat své potřeby, že to bude projekt,já‘. Sledujte své zvyky, zlozvyky a pocity. Snažte se poznat sami sebe,“ doporučuje Marečková. Protože až najedete na nový životní styl, budete potřebovat sledovat, jak na vás působí. Pozitivní změny, pocity, zlepšení nálady i kondice vám ukážou správný směr. A jestliže se vám bude zdát, že něco neklape, nepřecházejte to a hledejte další, lepší změnu nebo řešení (ideálně samozřejmě po odborné konzultaci).

POZOR! POZOR!

Poslední věc. Uvědomte si, že naše tělo má obrovskou schopnost adaptovat se na změnu. Při hubnutí to znamená, že váha vám může jít první týdny rychle dolů, ale pak se její pokles zastaví. V tu chvíli nemusí být vůbec nic špatně. Tělo si jen zvyklo a vy si tak projdete první hubnoucí „krizí“. Na její řešení se rozhodně připravte předem. Mějte v rezervě možnosti, kam zajít a co udělat na dalším stupni své snahy o lepší tělo i kvalitnější život.

Nezačínejte pochybovat, ale jednejte, protože skutečnost, že jednou začnete s nějakým cvičením a jídelníčkem, neznamená, že vám to vystačí po zbytek života. Až se změní vaše tělo, pozměníte logicky i způsob, jak s ním budete nakládat. Ne jednou, ne dvakrát, ale ještě mnohokrát. Nechápejte to jako prohru, nýbrž jako signál, že předchozí fáze se vám povedla. A držte se, my vám fandíme!

Článek vyšel v časopise Dieta

Doporučujeme

Články odjinud