Pozor! 7 věcí, které se vám nehty pokouší říct o vašem zdraví

Pozor! 7 věcí, které se vám nehty pokouší říct o vašem zdraví

Všechny se snažíme mít ruce krásné, upravené, s dobrou manikúrou. Jenže daleko důležitější než vyleštěné nehty je to, co se nachází po nimi. Právě ty malé drobné abnormality nebo nerovnosti můžou včas signalizovat mnohem větší problémy v budoucnu pro celé vaše tělo.

1. Drážky

Pokud vám rýha běží od lůžka nehtu až na jeho vrchol, je to sice nepříjemná, ale neškodná součást stárnutí nehtu (olej na kůžičky by vám mohl pomoct). Něco jiného to je, pokud se vám začnou dělat takové „hřebeny“ na nehtu horizontálně z jedné strany na druhou. Ukazuje to, že je porušená syntéza bílkovin způsobená například špatnou výživou, stresem nebo jako následek chemoterapie.

Pokračování 2 / 7

2. Odlupování

Některé z nás mají nehty prostě křehčí už od narození, ale pokud se vám začnou dělit na plátky a odlupovat se ve velkých kusech, mohlo by to buď znamenat, že byly napadeny plísní, nebo to může signalizovat nadměrnou nebo nedostatečnou činnost štítné žlázy. Nehty také nemají rády, pokud je dlouho máčíte v mycích přípravcích, tak si je raději chraňte a berte si rukavice, pokud můžete.

Pokračování 3 / 7

3. Tmavá místa

Pokud vaše nehty jsou z poloviny světlé a začínají okolo lůžka hnědnout a tmavnout, znamená to s největší pravděpodobností problémy s ledvinami. Tmavé skvrny způsobuje melanin, který se uvolňuje do nehtového lůžka, díky čemuž jsou pod nehtem vidět víc cévy. Pokud už máte polovinu svého nehtu tmavou, bude dobrý nápad dojít si na prohlídku ke svému praktickému lékaři.

Pokračování 4 / 7

4. Proláklina

Když se ve vašich nehtech začíná dělat „lavůrek“, vypouklina dovnitř, s největší pravděpodobností budete mít kožní problémy, například lupenku, ekzémy nebo alopecii. Možná o těchto potížích už víte a žijete s nimi, takže to pro vás není žádná novinka. „Promáčknuté“ nehty ale můžou ve vzácných případech signalizovat také reaktivní artritidu.

Pokračování 5 / 7

5. Žloutnutí

Žluté nehty nejsou hezké, ale není třeba se jich hned děsit. Nejčastěji nám žloutnou kvůli tomu, že často používáme barevný lak na nehty, ale zapomínáme na bezbarvý, podkladový lak. V tomhle případě stačí dát jim jednou za měsíc „volno“ a potřít je citronovou šťávou. Pokud si nehty nelakujete, a přesto vám žloutnou, může to být způsobeno plísňovou infekcí, tuberkulózou nebo zánětem štítné žlázy.

Pokračování 6 / 7

6. Hnědé až černé skvrnky

Pokud jste se někde mechanicky neuhodila (skvrnky pod nehty pak můžou vzniknout jako modřiny kvůli rozbitým vnitřním cévám v důsledku úderu), můžou být tyhle skvrny příznakem infekce srdeční chlopně nebo dokonce melanomu. To už je důvod k návštěvě lékaře!

Pokračování 7 / 7

7. Bílé skvrnky

Bílé skvrnky na nehtech jsou často mylně považované za příznak nedostatku minerálů a vitaminů, ve skutečnosti se ale jedná o následek poranění, kdy například nehtem narazíme do nějakého předmětu. Skvrnky samy nezmizí, je potřeba počkat, až odrostou. O ničem vážném to ale naštěstí nevypovídá.

Doporučujeme

Články odjinud