Kvašená zelenina patří mezi cenné přílohy, pomocí kterých můžeme výrazně ovlivňovat své zdraví. O její léčivé síle si povíme v dnešním článku.
Víte, co je to pickles?
Pickles je vlastně zkvašená zelenina. Je to ideální způsob uchování zeleniny pro zimní období. Bakterie mléčného kvašení jsou výborným konzervantem a zelenina si díky jim uchová řadu vitaminů a minerálů. Mléčné kvašení výborně podporuje imunitu, krev, čistí trávicí trakt a podporuje zdravou střevní mikroflóru a regeneruje jaterní tkáň. Díky ní do těla vstupuje řada enzymů a ty regenerují buňky.
Co obsahuje kvašená zelenina?
Pickles obsahuje množství hodnotných bioaktivních látek - bakterie kyseliny mléčné, vitaminy skupiny B, vitaminy C a K, dále pak draslík, hořčík, fluor a enzymy.



Léčivé účinky kvašené zeleniny
Pickles podporuje tvorbu krve a hormonů. Umožňuje bojovat proti únavě, zlepšuje obranyschopnost organismu a zvyšuje odolnost proti stresu. Dále aktivuje imunitní systém v boji proti virům a bakteriím, posiluje organismus proti infekcím. Snižuje také vysoké hodnoty krevního tlaku a zároveň aktivuje funkci střev a vylučování toxických látek.
Podporuje i látkovou výměnu a má odvodňující účinek, a proto umožňuje rychlé odstraňování odpadních látek z těla. Lidoví léčitelé doporučují jeho konzumaci a užívání kvašené zeleninové šťávy lidem trpícím vředy žaludku a dvanácterníku. Obsažené látky totiž dokážou urychlit proces hojení a zacelování postižených sliznic.
Kvašená zelenina je výborným zdrojem probiotických bakterií
Kvašená zelenina a kysané zelí dodávají tělu probiotické bakterie (které jsou potřeba například při nevhodném stravování, po léčbě antibiotiky či při užívání hormonální antikoncepce) a obnovují tak přirozenou mikroflóru.
Kyselé s rýží – spolehlivě vyčistí organismus
Známá a účinná je detoxikační kúra z kvašené zeleniny a rýže natural. Pět až sedm dní, dle vůle, pojídáme pouze pickles, které střídáme s uvařenou rýží, můžeme sníst tolik, kolik chceme, ale nic víc. Nesmíme zapomenout denně vypít 2,5 litru neperlivé pramenité vody.
Pickles rozpohybuje funkci střev
Kvašená zelenina obsahuje velké množství vlákniny, a proto je velmi účinným pomocníkem při zácpě. Pravidelná konzumace kvašené zeleniny je tedy vhodnou součástí léčby neduhů, jako jsou hemoroidy a chronická ochablost střev.
Kvašená zelenina povzbuzuje obranyschopnost organismu
Pickles je účinným stimulantem imunity, jeho pravidelná konzumace zvyšuje obranyschopnost našeho těla a pomáhá tak udržovat správnou funkci orgánů. Doporučená denní dávka je 2 polévkové lžíce zeleninové směsi.
Pickles – balzám na naše nervy
Další nepříliš známý účinek kvašené zeleniny je schopnost uklidnit náš nervový systém, čehož můžeme využít např. při léčbě nespavosti, nervozity a napětí.
Jak si připravíme pickles?
Základní recept
Potřebujeme:
1 kg zeleniny vhodné ke kvašení - mrkev, zelí, cibuli, křen, kedlubnu, červenou řepu,
různé ředkve
17 g mořské soli
kmín
skleněnou, dřevěnou nádobu, nejlépe však keramickou na kvašení
Postup: Zeleninu, jako je zelí a cibule, nakrájíme najemno, mrkev, ředkve, nastrouháme nahrubo, křen nakrájíme na kolečka. Vše smícháme dohromady, přidáme mořskou sůl, kmín a dobře prohněteme rukama. Zeleninovou směs propracováváme rukama, až pustí šťávu, potom ji začneme pěchovat do nádoby. Pokud nemáte speciální keramickou nádobu na kvašenou zeleninu, tak sklenici musíte zatížit talířkem a kamenem či sklenicí s vodou.
Nádobu se směsí necháme 3 až 5 dní kvasit při pokojové teplotě. Jakmile je zelenina zkvašená a je v ní poměrně hodně šťávy, můžeme si ji přendat do malých skleniček, které dobře uzavřeme a uschováme v ledničce nebo ve sklepě.
Vždy musíme dbát na to, aby byla zelenina ponořená v kysané šťávě, jestliže je jí tam málo, dolijeme čistou vodou. Takhle nám pickles vydrží skoro celou zimu.
Pickles z červené řepy s cibulí a křenem
Potřebujeme:
1 cibuli
5 větších hlaviček červené řepy
kousek křenu
mořskou sůl (na 1 kg směsi 1 zarovnaná čajová lžička soli)
Postup: Červenou řepu řádně očistíme a nastrouháme na hrubém struhadle. Cibuli nakrájíme najemno, křen nastrouháme na jemném struhadle. Vše promícháme a přidáme mořskou sůl. Dobře umytou sklenici či keramickou nádobu naplníme směsí a zatížíme. Necháme kvasit 3 až 5 dní v pokojové teplotě. Podáváme k masu, do salátů nebo jen tak.